Výstava z díla Alfonse Muchy v Gl. Holtegaard
15.09.2006 / 12:13 | Aktualizováno: 10.03.2014 / 15:17
Dne 14. září 2006 se konala v městečku Holte na severozápadním okraji Kodaně v galerii Holtegaard vernisáž výstavy „Alfons Mucha - v srdci Art Nouveau“.
15. září - 19. listopadu 2006
Dne 14. září 2006 se konala v městečku Holte na severozápadním okraji Kodaně v galerii Holtegaard vernisáž výstavy "Alfons Mucha - v srdci Art Nouveau".
Výstavu zahájili ředitel galerie Jacob Thage a velvyslanec Ivan Jančárek. Na vernisáži byli přítomni členové a zakladatelé Nadace Alfonse Muchy, jeho nejbližší žijící příbuzní: manželka syna A. Muchy, spisovatele a novináře Jiřího Muchy, Geraldina z Prahy, a vnuk John Mucha s manželkou Sarah z Londýna.
Velvyslanec I. Jančárek poděkoval řediteli galerie a nadace Breda i nadaci A. Muchy za možnost představit poprvé v Dánsku dílo malíře českého původu, jehož jméno se stalo synonymem uměleckého stylu zrozeného ve Francii Art Nouveau.
Součástí zahájení bylo koncertní vystoupení dvou renomovaných dánských hudebnic: houslistky Christiny Aastrand a klavíristky Anne Marie Abildskov. Zahrály skladby Mozarta, a také jako světovou premiéru, skladbu zkompomovanou Geraldinou Muchovou.
Velvyslanec I .Jančárek připomněl několik významných životních a uměleckých mezníků v Muchově dráze. Jeho začátky v Ivančicích na Moravě, studia ve Vídni a Mnichově a zejména pak v Paříži, kde zakotvil na více než dvacet let. Uvedl, že Mucha, dodnes často považovaný za francouzského umělce, byl velkým vlastencem, který své úspěchy považoval za úspěchy své české vlasti. Důkazem je i jeho rozsáhlá Slovanská epopej, kterou vytvořil po návratu do Čech. Poukázal na to, že Mucha, zřejmě právě pro svůj vztah k národu a slovanství, patřil, i přes pokročilý věk, k prvním zatčeným a vyslýchaným na gestapu v roce 1939. Ve stejném roce ukončil svou životní pouť. Příznivě nakloněná mu nebyla ani doba komunizmu, jeho výstavy se nekonaly a dílo upadalo v zapomnění.
Vedle zahajovacího projevu ředitele galerie Jacoba Thage promluvil i John Mucha, který uvítal možnost představit dílo prezentující Art Nouveau po Finsku i v další skandinávské zemi. I tatovýstava se konla ve spolupráci s Uměleckým muzeem Amos Andersons v Helsinkách.
V několika sálech galerie si návštěvníci prohlédli proslulé Muchovy plakáty, především Gismondu, kterou v Paříži vše začalo. Jde o plakát zhotovený pro slavnou herečku Sarah Bernhardt. Vedle plakátů byly vystaveny šperky, olejomalby a zajímavé fotografie, z nichž některé zachycují jeho umělecké souputníky a návštěvníky věhlasných jmen v jeho pařížském atelieru.
Na počest otevření výstavy se konal koktajl, návštěvnost večera byla velmi hojná, diplomaté, veřejnost i média. Hned druhý den a v dalších dnech se objevily v tisku články o výstavě, mj. celostránková informace s fotografiemi Muchových šperků a plakátem Gismonda v deníku Børsen, dále v deníku Berlingske Tidende. Konání výstavy nazval tisk malou senzací a renesancí jeho díla.
Projev velvyslance k zahájení výstavy
Gl. Holtegaard
Muchovo Muzeum Praha