česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo

Oslavy 30 let svobody a demokracie

U příležitosti oslav 30. výročí sametové revoluce Generální konzulát České republiky v Chicagu spolu s partnery uspořádal  dne 6. října  2019 od 16 hod. produkci divadelní aktovky Audience od Václava Havla a 13. října 2019 od 15:30 diskusi o Sametové revoluci a jejím odkazu a od 17 hod. koncert české kapely Garage & Tony Ducháček. Obě představení se uskutečnila v Chopin Theatre, 1543 W. Division St., Chicago.

Audience

Divadelní hru Václava Havla Audience představili herci Jan Potměšil a Tomáš Karger z divadelního spolku Kašpar v rolích Vaňka a Sládka. Po představení následovala beseda s diváky.

Hra Audience měla premiéru v Divadle v Celetné v Praze v březnu 2001 jako součást širšího projektu Na Havla! v době, kdy byl Václav Havel prezidentem ČR. Od roku 2013 se hraje ve studiovém prostoru Spolku Kašpar v Praze, nejprve v Bytovém divadle Ferdinanda Vaňka, poté v Klubovně v Jindřišské ulici. Jakub Špalek je zároveň režisérem inscenace. Herec Jan Potměšil je neodmyslitelně spojen se sametovou revolucí listopadu 1989. Je symbolem odhodlanosti celého národa vzepřít se a nasadit všechny své síly pro změnu v demokracii.

Audience je jednoaktové tragikomické absurdní drama Václava Havla z roku 1975. Je řazena do žánru absurdního dramatu. Hlavní postavou je Ferdinand Vaněk, intelektuál, který musí pracovat v pivovaru. Vaňka si předvolá jeho nadřízený, Sládek, který je na naprosto odlišné úrovni. Hra je částečně autobiografická (Vaněk reprezentuje Václava Havla) a jsou zde odkazy na reálné umělce tehdejší doby (Karel Gott, Jiřina Bohdalová a Pavel Kohout).

Před uvedením v Chicagu se konaly představení této hry 2. října 2019 v Davis Performing Arts Center na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu a 4. října 2019 v České národní budově v New Yorku jako součást festivalu Rehearsal for Truth v předvečer výročí narození Václava Havla.

 

T. Karger, J. Potměšil

T. Karger, J. Potměšil

 

Garage

Dne 13. října 2019 uspořádal Generální konzulát ČR v Chicagu v divadle Chopin Theatre od 15:30 diskusi k 30. výročí Sametové revoluce s kytaristou skupiny Garage a novinářem Janem Macháčkem. Poté od 17. hod následoval koncert skupiny Garage and Tony Ducháček.

Garage je česká rocková hudební skupina, často označována jako undergroundová, která vznikla v roce 1979. V průběhu 80. let Garage patřila k nové generaci mladých nezávislých kapel inspirovaných punkem, postpunkem, pub rockem a novou vlnou. V roce 1982 přichází do kapely zpěvák Tony Ducháček, který přináší zkusmo nejen písně Lou Reeda, Velvet Underground a Iggy Popa, ale také vlastní texty, jež se rychle stávají základem tvorby Garage. V letech 1983–84 vznikají první demokazety a některé své skladby postupuje také Milan "Mejla" Hlavsa, člen skupiny The Plastic People of the Universe. Skupině v té době nebylo dovoleno koncertovat za peníze a vydávat oficiální alba, a tak jejich nahrávky, často nahrávané ve skutečných garážích, obíhaly samizdatově na páscích a na kazetách.

Po sametové revoluci v roce 1989 konečně přišla příležitost oficiálně nahrávat desky a koncertovat bez omezení. V těchto letech Garage zažila vrchol své popularity a odehrála další desítky koncertů v ČR, na Slovensku i v zahraničí. V roce 1992 se představila také v klubech v New Yorku, Švýcarsku a Německu a na festivalech v Belgii a Francii. V roce 1993 Garáž uspěla s písničkou Berlín u posluchačů hitparády Radio France International a následně byla pozvána na přehlídku do Cannes. Po téměř čtyřicetiletém působení na české hudební scéně se kapela vydala na turné po USA, kde svým fanouškům zahrala na koncertech ve Washingtonu, New Yorku a nakonec v Chicagu.

Kafka and Beyond - 19. 9. - 22. 9. 2019

Bohemian Stories - 24. 9. 2019

Dobrých 100 - 26. 9. - 13. 10. 2019

 

 

Galerie


Akce - 2019 podzim