česky  english 

rozšířené vyhledávání

Obchod a ekonomika

Ekonomická diplomacie GK Chicago

Ekonomický úsek GK Chicago podporuje rozvoj obchodních a ekonomických vztahů mezi Českou republikou a Spojenými státy. Roční bilaterální obchod mezi Spojenými státy a Českou republikou nyní dosahuje objemu více než 6 mld. dolarů a od roku 2009 se téměř zdvojnásobil. USA jsou druhým největším obchodním partnerem České republiky mimo území Evropské unie. Převážnou část tohoto obchodu tvoří výrobky s vysokou přidanou hodnotou včetně komponentů pro jaderné elektrárny, automobily a jejich součásti a vysoce přesná zařízení. USA jsou rovněž velkým investorem v České republice vzhledem k tomu, americké subjekty zde investovaly od roku 1993 více než 5 mld. dolarů.
 

V jednotlivých sekcích najdete základní informace o nabízených službách ekonomického úseku, o možnostech podnikání a hlavních sektorových veletrzích v teritoriu amerického středozápadu včetně informace o oborových příležitostech ve státech Illinois, Michigan, Minnesota.

Základní charakteristika středozápadu USA

Uvedené služby ekonomický úsek GK Chicago poskytuje ve státech amerického středozápadu, konkrétně ve státech Iowa, Illinois, Indiana, Kansas, Michigan, Minnesota, Missouri, Nebraska, Severní Dakota, Jižní Dakota, Wisconsin.

Jednoznačně nejvýznamnějším ekonomickým centrem středozápadního regionu je Chicago, nicméně dalšími důležitými centry jsou i další města: Indianapolis, Detroit, Louisville, Milwaukee, Kansas City, Omaha, Minneapolis, St. Louis, Lexington a Lincoln.

Středozápadní region, čítající zhruba 70 mil. obyvatel, se nejen kulturně odlišuje od ostatních regionů USA, ale je také známý svým venkovským charakterem a zároveň i dlouhodobou průmyslovou tradicí. Některé z jeho států se nachází v historickém průmyslovém pásu zvaném Rust Belt (části států Indiana, Michigan, Illinois, Iowa, Wisconsin), nicméně středozápad USA se rovněž řadí mezi hlavní obchodní a ekonomická centra s celkem 108 společnostmi na seznamu Fortune 500. Zbytek států středozápadu představuje tzv. Corn Belt (především Severní Dakota, Jižní Dakota, Nebraska) má převážně zemědělský charakter. Stát Minnesota je pak známý zaměřením na sektor zdravotnictví a farmaceutický průmysl, přičemž řada světově proslulých farmaceutických firem a klinik má centrum právě v tomto státě.

Vedle sektoru zemědělství, průmyslové výroby a zdravotnictví patří mezi další hlavní dynamicky rozvíjející se sektory informační a komunikační technologie, biotechnologie a energetika (viz podrobněji o perspektivních oborech v jednotlivých státech středozápadu).

Všechny tyto sektory představují perspektivní příležitosti nejen z pohledu proexportně orientovaných firem z ČR, ale taktéž pro navázání budoucí spolupráce s řadou špičkových akademických pracovišť, které zde sídlí.

Americká startupová scéna není jen Sillicon Valley – česká podnikatelská delegace objevovala ekosystém Chicaga

thumb

Historicky největší česká startupová mise vedená ministrem průmyslu a obchodu a prezidentem Svazu průmyslu a dopravy si jako jeden z cílů v USA zvolila ekonomické centrum amerického Středozápadu – město Chicago. Co je pro místní startupový… více ►