Oslavy T.G.M a Edvarda Beneše na věhlasné Chicagské univerzitě
29.09.2016 / 19:15 | Aktualizováno: 19.10.2021 / 00:41
Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek slavnostně zahájil „Czech Series“ na věhlasné Chicagské univerzitě. Tento cyklus bude každoročně připomínat zásluhy Chicagské univerzity o novodobou českou státnost. Pořádán bude na počest prezidentů Tomáše Garrigua Masaryka a Edvarda Beneše, kteří na této univerzitě působili jako hostující profesoři. Za Chicagskou univerzitu v rámci inauguračního večera vystoupil její kvestor Daniel Diermeier. Čestnými hosty večera byly Charlotta Kotíková, pravnučka Tomáše Garrigue Masaryka a Frances Crane Manson, pravnučka Charlese Crane, Chicagana, který ke vzniku Československa zásadním způsobem přispěl. Babička paní Frances Crane Manson, Frances Crane byla provdána za Jana Masaryka. Ze státu Michigan na oslavu přicestovala také Eva Haňková Neugebauerová, která je zachycena na známé československé známce jako děvčátko v rukou T.G.M. V rámci slavnostního večera byl také na univerzitě obnoven Masarykův klub, který zde vznikl v roce 1947 a po desetiletí podporoval demokratické tradice první Československé republiky.
„Světově proslulá Chicagská univerzita nám ve dvacátém století poskytla několikrát mimořádně důležitou podporu a zaslouží si naše velké poděkování. Jsem rád, že mohu také vzdát hold našim prezidentům Masarykovi a Benešovi ve městě, které sehrálo tak důležitou roli v naší národní historii,“ přiblížil ministr zahraničních věcí České republiky Lubomír Zaorálek.
„Bez podpory Chicagské univerzity, Charlese Crana a dalších Chicaganů, včetně Čechoameričanů, by dnes možná Česká republika neexistovala. Vedení Chicagské univerzity s námi sdílelo názor, že by tyto příběhy neměly být zapomenuty. Věřím, že nový projekt „Czech Series“ také napomůže dalšímu rozvoji spolupráce České republiky s touto univerzitou,“ dodal generální konzul ČR v Chicagu Bořek Lizec.
Tomáš Garrigue Masaryk poprvé navštívil Chicago v roce 1902 na pozvání Charlese Crana. Na Chicagské univerzitě přednesl třináct přednášek a poprvé tehdy na takto významném fóru v USA představil „českou otázku“. Když se do Chicaga vrátil v květnu 1918 při kampani za vznik Československa, vítalo jej v centru Chicaga 150 000 krajanů. I při této návštěvě vystoupil se zásadním projevem na Chicagské univerzitě. Klíčovou roli při této kampani sehrál opět Chicagan Charles Crane. Uvedl profesora Masaryka k prezidentovi Woodrow Wilsonovi, jehož byl významným podporovatelem.
Důležitou roli sehrávala Chicagská univerzita i pro poválečné obnovení Československa. Edvard Beneš sem jako hostující profesor zamířil po odchodu do exilu v reakci na Mnichovskou dohodu. Po vyhlášení protektorátu na půdě Chicagské univerzity vyhlásil rozhodnutí jednat opět jako československý prezident a ustavil první centrum československého odporu tzv. „zahraniční akci“. Tak jako v případě vzniku Československa mu výrazně napomáhali američtí krajané, jejichž přirozeným centrem bylo právě Chicago.
V neposlední řadě Chicagská univerzita podporovala demokratický exil po roce 1948. Stejně jako za druhé světové války i tentokrát přijímala české profesory a studenty. V roce 1955 byl v areálu univerzity umístěn památník T.G.M. v podobě velké jezdecké sochy Blanického rytíře od Albína Poláška, v roce 1962 zde byl založen Program českých a slovenských studií a v roce 1979 odhalen portrét T.G.M. od Otto Peterse věnovaný Tomášem Janem Baťou.
Lubomír Zaorálek v Chicagu jednal o posílení obchodní, kulturní, vědecko-výzkumné a školské spolupráce. Setkal se s nejvýznamnějšími partnery ČR v Chicagu, včetně starosty Chicaga Rahma Emanuela. Vystoupil rovněž na půdě prestižní Chicago Council on Global Affairs. Navštívil také Český národní hřbitov, největší český hřbitov na světě. Z českých firem oslavy podpořily Lasvit, Budvar, Mattoni a také Česká mincovna. Jedním z partnerů byla také chicagská pobočka Fulbrightovy nadace.
Za fotografie děkujeme Míša Polashek Photography
YOUTUBE VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=u-Q-EVkw_Yo
TISKOVÁ ZPRÁVA Tisková zpráva (PDF, 63 KB)
ZVLÁŠTNÍ VYDÁNÍ NOVIN Czechs and Chicago Czechs and Chicago (PDF, 2 MB)
Sponzory akce byli:
Prague Committee, Chicago Sister Cities
BOHO - Bohemian House Restaurant http://www.bohochicago.com/
Baker and McKenzie http://www.bakermckenzie.com/en/
Chicagoland Czech American Community Center http://www.chicagocacc.org/
Lasvit http://lasvit.com/
Czechvar http://www.czechvar.com/index.html
Thomas Morel
Ivan Dvořák
Mattoni
Czech Mint