česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: C.Rokusek
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo

Ministr Lipavský udělil tradiční Cenu Gratias agit paní Cecilii Rokusek

Ve středu 19. října udělil ministr zahraničí Jan Lipavský Cenu Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí pro rok 2022.

Ministr Jan Lipavský ve svém projevu ocenil skutečnost, že mohl po letech koronavirové epidemie předat cenu laureátům osobně a poděkovat jim za jejich úsilí a nasazení, se kterým šíří dobré jméno České republiky ve světě.

Ocitáme se všichni ve zvláštní době – po dvouleté pandemii okolo nás rozpoutalo putinovské Rusko válečný konflikt. O to víc si vážím toho, že dnes se mohu s vámi setkat tváří v tvář a poděkovat vám za vaše úsilí a nasazení, se kterým šíříte dobré jméno Česka v nejrůznějších oblastech a koutech světa. Činíte tak v mnoha sférách, jako třeba na poli kultury, vědy, podpory turismu a obchodu, ve sféře humanitární pomoci nebo podpory krajanského života ve světě. Při této práci zároveň propagujete naši zemi, naši kulturu a náš jazyk,“ uvedl ministr Lipavský.

Cenu Gratias agit uděluje Ministerstvo zahraničních věcí od roku 1997 významným osobnostem a organizacím, které se zasloužily o šíření dobrého jména České republiky v zahraničí a které nezištně prohlubují zájem o naši zemi a napomáhají jejímu zviditelňování a příznivému obrazu ve světě.

Laureáti obdrželi českou skleněnou plastiku a diplom. Cena není spojena s finanční odměnou.

Pro tento rok cenu obdržely tyto osobnosti a organizace:

  1. ČESKÁ ŠKOLA ŘÍM, Itálie
  2. Tamara ADASAN, Moldavsko  -  ředitelka neziskové organizace
  3. Leszek ENGELKING, Polsko – básník, prozaik, překladatel, literární vědec a kritik
  4. Samir Yousef Salim HAZBUN, Palestina – honorární konzul ČR v Betlémě, předseda Betlémské obchodní a průmyslové komory
  5. Karl Nii Ayikai LARYEA , Ghana – podnikatel, podporovatel česko-ghanských ekonomických a politických vztahů
  6. Antoine MARÈS, Francie – emeritní profesor na Sorbonně
  7. Cecilia ROKUSEK, USA – ředitelka Czech & Slovak Museum & Library v Cedar Rapids
  8. Binh SLAVICKÁ,  Vietnam  - odborná asistentka v Ústavu asijských studií Univerzity Karlovy, lektorka vietnamistiky, překladatelka

 

Ředitelka National & Slovak Museum & Library (NCSML) v Cedatr Rapids

Dr. Cecilia Rokusek stojí v čele National Czech & Slovak Museum & Library (dále NCSML) v Cedar Rapids od roku 2018.

Cecilia F. Rokusek se narodila v Táboře v Jižní Dakotě do rodiny potomků českých přistěhovalců a vždy se ke svému původu hrdě hlásila, aktivně také komunikuje v českém i slovenském jazyce. Cecilia Rokusek studovala na University of Nebraska, kde promovala v roce 1976. V roce 1983 získala doktorát na University of South Dakota. Na této univerzitě pracovala v různých pozicích 15 let a v dalších letech pak působila jako proděkanka a děkanka na lékařských fakultách ve státech Illinois, Minnesota a Florida. Její specializací bylo vzdělávání zdravotnického personálu, primární a rodinná péče, geriatrie a výzkum Alzheimerovy nemoci. Mnoho let také přednášela o financování zdravotní péče pro seniory a krizovém řízení a dalším vzděláváním ve zdravotnictví. V těchto pozicích získala nejen bohaté manažerské zkušenosti, ale také praxi v oblasti pedagogiky, osvětové a kulturní činnosti. 12 let působí paní Rokusek také jako honorární konzulka Slovenska na Floridě

NCSML v Cedar Rapids bylo založeno v roce 1974 potomky druhé a třetí generace přistěhovalců do Iowy, kde se ještě na začátku 20. století v oblasti Cedar Rapids hlásilo k českému původu přes 40% místních obyvatel. V roce 1978 bylo muzeum českého a slovenského přistěhovalectví rozšířeno o knihovnu a archiv a k dalšímu rozvoji došlo v devadesátých letech. Po povodních v roce 2008 bylo původní muzeum přesunuto na nové místo a proběhla nákladná rekonstrukce podpořená českou i slovenskou stranou.

S novým vedením došlo po roce 2018 k dalšímu rozvoji muzea i rozšíření jeho programové nabídky. Výrazným posunem bylo především začlenění NCSML do prestižní sítě amerických muzeí Smithonian Affiliate. Muzeum má tak unikátní možnost prezentovat v kvalitních a technicky dobře vybavených prostorách kromě stálé expozice Českého a slovenského přistěhovalectví do USA také americké putovní výstavy, kulturní a vzdělávací projekty, provozovat rozsáhlou knihovnu a archiv a také obchod s českými výrobky.

Mezi nejvýznamnější akce v posledních třech letech patřily především projekty v roce 2019 k připomenutí 30. výročí Sametové revoluce (velmi úspěšná interaktivní a edukativní výstava Revolution 1989, veřejná umělecká instalace Berlínská zeď nebo přednáška prof. Josefa Jařaba), výstavy Art  & Disent,  Joža Uprka, karikatury českých vědců a jejich vynálezů, Czech Press Photo,  100. výročí R.U.R., Odkaz a dílo J.A. Komenského, Czech Innovation Expo, koncerty Tomáše Kačo, Ester Pavlů, úspěšné pivní festivaly BrewNost 2019 a 2021 nebo připomenutí 25. výročí návštěvy prezidentů Billa Clintona , Václava Havla a Michala Kováče v roce 1995.  Muzeum bylo také velmi aktivní i v období pandemie, kdy organizovalo četné webináře a online programy.

Díky osobnímu nasazení ředitelky muzea Dr. Cecilie Rokusek se v posledních třech letech rozšířila aktivní spolupráce muzea se všemi zastupitelskými úřady ČR v USA, Českými centry, Národním muzeem v Praze i Bratislavě, Univerzitou Palackého v Olomouci, University of Iowa a především s mnoho krajanskými spolky a společnostmi přátel Česka a Slovenska po celých Spojených státech. NCSML je příkladem péče o české kulturní dědictví v zahraničí, jeho moderní prezentaci a uchování těchto hodnot a tradic také pro budoucí generace.