Zápis narození

Po narození dítěte (občana ČR) v zahraničí je nutné provést zápis narození do Zvláštní matriky v Brně, která vystaví český rodný list. Žádost o zápis narození českého občana narozeného v Rumunsku lze podat prostřednictvím Velvyslanectví ČR v Bukurešti.

Předpokladem zápisu narození je zjištění státního občanství ČR. Příslušným úřadem pro vydání osvědčení o státním občanství ČR je pro osoby narozené v zahraničí, které nemají trvalý pobyt na území ČR, Úřad městské části Praha 1, Odbor matrik, Vodičkova 18, Praha 1

Osvědčení o státním občanství ČR není třeba vyřizovat, pokud je k datu podání žádosti o narození dítě mladší jednoho roku a současně je předložen:
- u dítěte narozeného za trvání manželství doklad prokazující státní občanství ČR jednoho z rodičů k datu narození dítěte nebo
- u dítěte narozeného mimo manželství doklad prokazující státní občanství ČR matky dítěte ke dni narození dítěte.

K podání žádosti prostřednictvím velvyslanectví je potřeba se předem objednat e-mailem: bucharest.consulate@mzv.gov.cz

Je potřeba vzít na vědomí, že vyřízení žádosti podané prostřednictvím zastupitelského úřadu může trvat 2-3 měsíce.

Žádat o první cestovní pas pro dítě je možné až po vyřízení zápisu narození. 

K žádosti o vystavení českého rodného listu a osvědčení o státním občanství ČR se předkládají níže uvedené doklady:

1. formuláře žádosti o zápis narození a žádosti o vydání osvědčení o státním občanství ČR
2. originál rumunského rodného listu dítěte opatřený úředním překladem do českého jazyka nebo obsahujícím vícejazyčný formulář (na místě se vyhotoví ověřená kopie z originálu RL);
3. originál platného cestovního pasu ČR nebo občanského průkazu ČR žadatele (tj. českého rodiče dítěte); pokud je druhý rodič dítěte cizinec, předloží originál platného občanského průkazu nebo cestovního pasu
4. originál českého rodného listu žadatele, tj. rodiče dítěte/ občana ČR (pokud jsou oba rodiče občané ČR, pak rodné listy obou rodičů)
5. u dětí narozených za trvání manželství originál českého oddacího listu rodičů
6. u dětí narozených mimo manželství je nutné prokázat stav matky v době narození dítěte, aby bylo možno určit rodičovství v souladu s příslušnými ustanoveními občanského zákoníku, a předložit:
- byla-li matka dítěte v den jeho narození svobodná: rumunský zápis o určení otcovství dítěte souhlasným prohlášením rodičů, opatřený úředním překladem do českého jazyka;
- byla-li matka dítěte v den jeho narození rozvedená: rumunský zápis o určení otcovství dítěte souhlasným prohlášením rodičů, opatřený úředním překladem do českého jazyka, a český oddací list s poznámkou o rozvodu manželství (pokud se rozváděla v Rumunsku a tento rozvod nechala řádně zapsat do Zvl. matriky v Brně) nebo, pokud se rozváděla v ČR, rozsudek o rozvodu s doložkou o nabytí právní moci. Tyto doklady jsou požadovány, aby bylo jednoznačné, kdy k rozvodu došlo, neboť u dítěte, které se narodilo do 300 dnů po rozvodu, se za otce dítěte považuje tehdejší manžel matky dítěte;
- byla-li matka dítěte v den jeho narození vdovou: svůj rodný list a úmrtní list manžela nebo rozsudek soudu o prohlášení manžela za mrtvého s doložkou o nabytí právní moci - v případě rumunských dokladů s ověřeným překladem do českého jazyka.

Příjmení dítěte (dívky) v mužském tvaru
Pokud si rodiče přejí, aby bylo příjmení jejich dcery zapsáno do českého rodného listu v mužském tvaru, tedy bez koncovky -ová, pak o tento zápis požádají pomocí formuláře "žádost o zápis příjmení do knihy narození v mužském tvaru" . Tento formulář musí podepsat oba rodiče.

Počet jmen
Do českého rodného listu se zapisují max. dvě jména. Pokud jsou v rumunském rodném listu uvedena více než dvě jména, je nutné, aby se rodiče dítěte předem dohodli, která dvě jména do žádosti o zápis narození, resp. vystavení českého rodného listu vyplní.

Konzulární poplatky 
- žádost o zápis narození je zpoplatněna částkou 200 Czk
- žádost o vydání osvědčení o státním občanství ČR činí 600 Czk
- vyhotovení ověřené kopie RL pro potřeby zápisu do Zvláštní matriky v Brně činí 300 Czk
RL je možné vydat s tzv. vícejazyčným formulářem s překladem do rumunského jazyka (či jiný úřední jazyk jedné ze zemí EU), za což se účtuje dodatečně poplatek 300 Czk.
Na konzulárním oddělení velvyslanectví je možné platit kartou v měně Czk nebo hotovostí v Eur dle aktuálního konzulárního kurzu.

 

Trvalý pobyt na území ČR
Na základě zápisu narození do Zvl. matriky Brno a vydání českého rodného listu budou údaje o narození zavedeny do agendového informačního systému evidence obyvatel, čímž ze zákona vznikne platný trvalý pobyt na území ČR (§ 10 odst. 3 zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů). Takto vzniklý platný trvalý pobyt lze podle § 12 odst. 3 zákona o evidenci obyvatel ukončit. Místem trvalého pobytu občana ČR narozeného v zahraničí je v době jeho narození místo trvalého pobytu jeho matky. Není-li matka občankou ČR, je místem trvalého pobytu dítěte v době jeho narození místo trvalého pobytu otce, je-li občanem ČR. V případě, že nelze zjistit místo trvalého pobytu rodiče-občana ČR (např. když rodič-občan ČR se z trvalého pobytu v ČR před narozením dítěte odhlásil), rozumí se místem trvalého pobytu dítěte sídlo zvláštní matriky, tedy město Brno. Bližší informace poskytne Magistrát města Brna, Odbor správních činností.