česky  english  română 

rozšířené vyhledávání

Česko-rumunské vztahy

Rumunsko představuje pro Česko jednoho z nejvýznamnějších partnerů v jihovýchodní Evropě a spojence v NATO a EU. V období před členstvím Rumunska v EU Česko aktivně předávalo své zkušenosti, podporovalo jeho přijetí a ke dni vstupu (1. 1. 2007) plně otevřelo svůj pracovní trh pro rumunské občany. Vzájemné vztahy jsou dlouhodobě velmi dobré.  V prosinci 2008 proběhla návštěva prezidenta V. Klause v Rumunsku, návštěva prezidenta T. Basesca v ČR v červenci 2009, návštěva předsedy Senátu Parlamentu Rumunska M. Geoany v Česku v květnu 2011 a návštěva předsedy Senátu Parlamentu ČR M. Štěcha v Rumunsku v září 2013. V listopadu 2013 se u příležitosti setkání předsedů vlád v rámci iniciativy Číny k 16 evropským zemím uskutečnilo v Bukurešti jednání předsedy vlády ČR J. Rusnoka s předsedou vlády Rumunska V. Pontou. V květnu 2014 vykonal státní návštěvu Rumunska prezident M. Zeman. V červnu 2014 se předseda vlády ČR B. Sobotka zúčastnil neformálního setkání předsedů vlád poblíž rumunského města Tulcea.

Oživení vztahů přinesla návštěva ministra zahraničních věcí B. Auresca v Praze v srpnu 2022. V květnu 2023 se náčelník generálního štábu ČR generálporučík Ing. Karel Řehka zúčastnil Černomořského a balkánského bezpečnostního fóra. V září 2023 se z pověření prezidenta republiky zúčastnila předsedkyně poslanecké sněmovny Parlamentu ČR M. Pekarová Adamová summitu Trojmoří v Bukurešti, pracovní návštěvu vykonali ministr zahraničních věcí Jan Lipavský a ministr vnitra Vít Rakušan. V roce 2024 přijel v únoru do Bukurešti na konzultace Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák. V březnu měl Místopředseda vlády a Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka v Bukurešti konzultace se svým protějškem a společně s Ministryní pro vědu, výzkum a inovace Helenou Langšádlová se zúčastnili kongresu evropské frakce EPP. 

Probíhá živý dialog i na parlamentní úrovni. Předsedkyně Senátu Rumunska Alina Gorghiu navštívila v dubnu 2023 Prahu. Delegace Výboru pro sociální politiku Senátu Parlamentu ČR jednala v Bukurešti v červnu 2023. Předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil vykonal oficiální návštěvu v Rumunsku v listopadu 2023. Recipročně pak v dubnu 2024 Prahu navštívil předseda rumunského Senátu Nicolae-Ionel Ciucă.

Probíhá aktivní komunikace i v justici. Česká delegace ústavních soudců přijela v březnu 2023 do Bukurešti na zasedání u příležitosti stoletého výročí ústavy sjednoceného Rumunska.

Česko a Rumunsko zastávají shodné nebo podobné postoje v mezinárodně bezpečnostních otázkách a v řadě důležitých evropských témat. Česko důsledně podpořilo Rumunsko v jeho snaze o vstup do Schengenské zóny. Česko a Rumunsko průběžně konzultují na různých úrovních své zahraničně politické postoje.

Dne 14. října 2010 byl v Temešváru otevřen honorární konzulát ČR. Posláním konzulátu je přispívat k rozvoji obchodní, ekonomické, kulturní a školské spolupráce mezi ČR a Rumunskem a poskytovat pomoc v nouzi českým občanům.

Vzájemné hospodářské vztahy

Rumunsko je největším obchodním partnerem  Česka v regionu jihovýchodní Evropy, což je dáno nejen politickými, ekonomickými a obchodními vazbami mezi oběma státy, ale také značným potenciálem rumunského trhu a relativní geografickou blízkostí obou zemí. Zájem českých vývozců o tento trh nadále roste. Šance pro rozvoj spolupráce skýtá energetika, stavebnictví, strojírenství, životní prostředí a ICT služby a také městská infrastruktura, zemědělství a potravinářství. V Rumunsku je registrováno více než tisíc firem s českými investicemi. 

V českém vývozu jsou nadále nejvíce zastoupena silniční vozidla, elektrická zařízení, přístroje a spotřebiče, telekomunikační zařízení, stroje a zařízení užívaná v průmyslu a předměty z platických hmot. V dovozu z Rumunska dominují elektrická zařízení, přístroje a spotřebiče, silniční vozidla, nábytek, tabákové výrobky, léčiva a farmaceutické výrobky.     

Vztahy v oblasti kultury a školství

Velvyslanectví České republiky úzce spolupracuje s Českým centrem při prezentaci Česka v kulturní oblasti – mezi nejvýznamnější akce patří festival dokumentárních filmů o lidských právech „One World Romania“, pořádají se výstavy, koncerty, divadelní představení, přednášky, filmové přehlídky a akce ve veřejném prostoru. České centrum zajišťuje českou účast na filmových, hudebních a divadelních festivalech v Rumunsku a v sále Českého centra probíhají pravidelné projekce dokumentárních filmů nebo němých filmů s živým hudebním doprovodem. Velvyslanectví dále spolupracuje s rumunskou bohemistickou společností Societas Romano Bohemica při přípravě akcí na podporu českého jazyka a literatury v Rumunsku. 

Velvyslanectví se rovněž věnuje školské spolupráci, která se realizuje na základě Ujednání mezi Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Ministerstvem vzdělávání, výzkumu a mládeže Rumunska o spolupráci v oblasti školství. Ujednání konkretizuje podmínky, za kterých se uskutečňuje spolupráce české a rumunské strany v oblasti školství, zejména pak v oblasti vysokého školství. Jednotlivá ustanovení smluvního dokumentu podporují vzájemné výměny akademických pracovníků (v celkovém rozsahu 3 měsíce ročně) a studentů bakalářských, magisterských a doktorských studijních programů (v celkovém rozsahu 27 měsíců ročně), vymezují délku těchto studijních a přednáškových pobytů, dále stanovují podmínky výměn lektorů mateřského jazyka, podporují přímou spolupráci škol, upravují možnost působení učitelů rodného jazyka u krajanské komunity, umožňují výměnu informací týkajících se vzdělávacích systémů, řízení v oblasti školství atd. Neméně významnou oblastí spolupráce je každoroční účast rumunských bohemistů na letních kursech českého jazyka v Česku (4 místa) a českých rumunistů na letních kursech rumunského jazyka v Rumunsku (4 místa). Ujednání dále obsahuje všeobecná a finanční ustanovení pro realizaci spolupráce. Studijní pobyty jsou finančně zabezpečeny tak, že každá ze smluvních stran poskytuje přijatým osobám bezplatné studium a stipendium vyplácí vysílající strana. Na základě výše uvedené smlouvy působí v Rumunsku lektor českého jazyka a literatury na Bukurešťské univerzitě. Recipročně působí na Filozofické fakultě UK lektor rumunského jazyka a literatury.

Velvyslanectví také úzce spolupracuje s českou krajanskou komunitou v rumunském Banátu, které je určen Program podpory českého kulturního dědictví v zahraničí. Krajanské spolky v Rumunsku jsou velmi aktivní a hojně využívají možnosti požádat prostřednictvím Velvyslanectví České republiky o finanční dary na své kulturní projekty. Zájemci z krajanské komunity se pravidelně účastní čtyřtýdenního kurzu českého jazyka v Dobrušce i kurzu metodiky výuky českého jazyka určeného pro učitele češtiny z řad krajanů; hlásí se rovněž na stipendijní studijní pobyty na vysokých školách v Česku. V rámci podpory českého jazyka v zahraničí jsou do místních škol vysíláni učitelé českého jazyka a literatury; v současné době působí v rumunském jižním Banátu dva učitelé z Česka.