deutsch  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pravidla pro cestování do České republiky

(Archivní článek, platnost skončena 10.06.2024 / 09:15.)

Občané ČR, Švýcarska a Lichtenštejnska mohou přicestovat do ČR bez omezení, všechna protiepidemická opatření pro osoby vstupující na území ČR po předchozím pobytu v zahraničí byla zrušena. Pro nikoho již neplatí povinnost vyplňovat elektronický příjezdový formulář ani prokazovat negativní výsledek RT-PCR/antigenního testu či certifikát o očkování, nebo o prodělání onemocnění COVID-19.


 

Je třeba si dát na něco pozor?

Přepravní (letecké, autobusové, železniční) společnosti mohou mít vlastní firemní pravidla k ochraně svého personálu a dalších cestujících, včetně příp. vyžadování negativního testu nad rámec výše uvedeného. Proto doporučujeme, aby se cestující vždy včas informovali, jaké podmínky musí splnit, aby byli vpuštěni na palubu veřejného dopravního prostředku. Je třeba výslovně žádat pravidla cestovních společností, nikoliv cílového státu (v opačném případě přepravní společnosti často odkazují na zastupitelský úřad, který zná pravidla cílového státu, nikoliv jednotlivých přepravních společností).

Obdobné doporučení platí, projíždíte-li přes další státy. Je třeba se zajímat o pravidla cestování každého z nich, neboť se mohou vzájemně lišit. Postupy mimo Švýcarsko a Lichtenštejnsko Velvyslanectví ČR v Bernu nesleduje. V případě dotazů na pravidla v jiných zemích je tak potřeba obrátit se na diplomatické či konzulární zastoupení daného státu v zemi, kde se nacházíte, které jediné může poskytovat oficiální a závazné informace.