česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace o cestování do Libye

Podmínky cestování do Libye

Vzhledem k dlouhodobě špatné bezpečnostní situaci MZV ČR varuje před cestami do Libye. Na mnoha místech země se odehrávají ozbrojené střety mezi znepřátelenými frakcemi a nelze vyloučit ani případné teroristické útoky či únosy.

Občany České republiky, kteří se v Libyi nacházejí, vyzýváme k zachování maximální opatrnosti během pobytu.

Vzhledem k tomu, že se v Libyi nenachází zastupitelský úřad České republiky, je poskytování konzulární pomoci velmi omezeno. Konzulární asistenci českým občanům poskytuje Velvyslanectví České republiky v Tunisu. V nouzových situacích mohou čeští občané volat pohotovostní linku velvyslanectví  +00216/98 46 46 17.

Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje všem cestovatelům zaregistrovat se v databázi DROZD.

Libyjští občané mají vypěstované velmi výrazné vlastenecké cítění a jsou silně věřícími muslimy. Vstup do mešit je nevěřícím zakázán (i mimo modlitby). Nelze fotit muslimské věřící, kteří se modlí mimo mešitu. Nedoporučuje se fotit věřící v tradičních muslimských oděvech. V postním měsíci ramadánu nelze na veřejnosti konzumovat jakékoliv potraviny, pít a kouřit.

Stejně tak se důrazně nedoporučuje fotit příslušníky bezpečnostních složek, kontrolní stanoviště či budovy státní správy.

 

Občané ČR potřebují k cestě do Libye vízum. Libyjské vízum je možno získat na Velvyslanectví Libyjského státu, Nad Šárkou 781/56, 160 00 Praha 6, tel: 220 515 979, 220 515 838, fax 220 515 974, e-mail: embassy@libyaprg.cz.

Přihlašovací povinnost - každý cestující se po příjezdu do země musí do 3 dnů od překročení státní hranice přihlásit na místně příslušné policejní stanici (příp. prostřednictvím hotelu).

Vzhledem k možným změnám je nezbytně nutné se na aktuální podmínky pro cestování do země a pobyt v ní vždy bezprostředně před cestou informovat na Velvyslanectví Libyjského státu v Praze.