english  česky  日本語 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pracovní návštěva ministra zahraničních věcí Jana Lipavského v Japonsku

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský navštívil ve dnech 29. února až 2. března 2024 Japonsko. Po Indii a Austrálii se jednalo o  poslední destinaci cesty po zemích Indo-Pacifiku. S japonskou ministryní zahraničních věcí Kamikawou podepsal leteckou dohodu, která vytváří základ pro přímé letecké spojení.

Svou návštěvu pan ministr Lipavský započal dne 29. února v prostorách českého velvyslanectví v Tokiu, kde odstartoval podnikatelské fórum (4th Czech Republic – Japan Business and Investment Forum 2024), na kterém se japonským partnerům představili členové české podnikatelské delegace. Následně pan ministr Lipavský zamířil do Českého centra Tokio, kde se osobně setkal se zástupci česko-japonských společností a dále se studenty a učiteli bohemistiky na Tokijské univerzitě mezinárodních studií a japonskými bohemisty. Poté pan ministr Lipavský pokračoval schůzkou s paní Hanako Džimi, japonskou ministryní pro Expo 2025, a dále setkáním s ministryní zahraničí Japonska, paní Jóko Kamikawou. V diskusi se zaměřili na možnosti budoucí spolupráce, zejména v ekonomické a bezpečnostní oblasti. Jednání mezi šéfy diplomacie vyvrcholilo slavnostním podepsáním letecké dohody, kterou byl položen  základ pro přímé letecké spojení mezi Českou republikou a Japonskem.

Druhý den v Tokiu pan ministr Lipavský zahájil pracovním jednáním s předsedou japonského parlamentu, panem Fukushirem Nukagou. Diskutovali o bilaterální spolupráci a společné podpoře obou zemí pro Ukrajinu. Pan ministr dále pokračoval ve svém programu v sídle Sasakawa Peace Foundation, kde se konalo odborné sympózium na téma "Security Challenges and Global Outlook: 25 Years of the Czech Republic's NATO Membership." Na sympóziu pan ministr Lipavský přednesl klíčový projev zaměřený na současné bezpečnostní výzvy 21. století. Ve svém projevu pan ministr Lipavský vyzdvihl zásadní roli NATO při zajišťování stability v Evropě a vyzval k trvalé podpoře Ukrajiny. Agenda pana ministra Lipavského pro daný den byla zakončena návštěvou japonského ministerstva obrany, kde proběhlo setkání s prezidentem Národního institutu pro obranná studia, Takeši Išikawou, a dalšími odborníky.

Poslední den v Japonsku pan ministr Lipavský zamířil do Ósaky, kde jej čekala prohlídka míst, kde bude probíhat světová výstava EXPO 2025, na které se Česko bude prezentovat tématem: "Talent a kreativita pro život". V Ósace se pan ministr Lipavský rovněž setkal s guvernérem prefektury, panem Hirofumim Jošimurou, jakož i s dalšími politiky a organizátory EXPO 2025, aby se podíval na přípravy a představil témata, se kterými Česko na výstavu přijede a celkově podpořil českou účast na EXPO a japonské organizátory v přípravách na tuto světovou událost.