english  česky  日本語 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Jakub Sůva
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše v Japonsku

Ve dnech 11. - 14. června 2023 navštívila Japonsko delegace z České republiky vedená vicepremiérem pro digitalizaci a ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem. Delegace byla rozdělena na dvě základní tematické skupiny (politickou a podnikatelskou), jejichž samostatné programy se v průběhu návštěvy funkčně prolínaly.

Hlavním cílem cesty vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše bylo otevření nových možností pro bilaterální spolupráci v oblasti digitalizace a při využívání moderních technologií širší společností vč. AI, navázání spolupráce v gamingu a esportu a také v rámci místního rozvoje (vč. podpory cestovního ruchu a otevření letecké linky Tokio–Praha). Hlavními body intenzivního pracovního programu byly setkání s přímými partnery vicepremiéra Bartoše, japonským ministrem pro digitalizaci Taro Konem a japonským státním ministrem pro místní rozvoj, EXPO2025 a Cool Japan Naoki Okadou a jednání se členy zvláštního parlamentního výboru, který má v portfoliu regionální revitalizaci a podporu digitální společnosti.

Součástí delegace doprovázející vicepremiéra Ivana Bartoše byly na tři desítky zástupců firem a univerzit. Delegaci podnikatelů (především z oborů souvisejících s ICT, konkrétně kvantové technologie, AI, cloudová řešení nebo herní průmysl) a akademiků (zástupců tuzemských vysokých škol, např. Univerzity Karlovy, Českého vysokého učení technického v Praze, Vysokého učení technického v Brně nebo Masarykovy univerzity v Brně) vedla viceprezidentka SP ČR Milena Jabůrková. Významným písemným výstupem se stala dohoda mezi předsedou Asociace českých herních vývojářů a předsedou japonské Computer Entertainment Supplier's Association ve formě letter of intent o vzájemné spolupráci v oblasti herního průmyslu.

Návštěva místopředsedy vlády byla v roce, ve kterém si připomínáme 20. výročí podpisu strategického partnerství mezi ČR a JP, velmi úspěšnou součástí připomínky toho důležitého milníku pro česko-japonské vztahy.