english  česky  日本語 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: @ ZÚ Tokio
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká kvantová mise v Japonsku potvrdila značný potenciál spolupráce

Ve dnech 21.-24. května 2024 Japonsko navštívila mise českých kvantových expertů z Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT), Univerzity Palackého v Olomouci (UPOL), VŠB – Technické univerzity Ostrava a Akademie věd ČR (AV) vedená vládním zmocněncem pro kvantové technologie Petrem Kavalířem. Mise proběhla v rámci projektu ekonomické diplomacie MZV (PROPED).

Kvantová mise se uskutečnila v návaznosti na česko-japonské mezivládní konzultace o vědě v květnu 2023 a její hlavní náplní byla česko-japonská konference ke kvantovým informacím na Tokijské univerzitě. Nad rámec toho proběhly návštěvy u společností IBM a Fujitsu, které vyvíjí kvantové superpočítače, prohlídka laboratoří Střediska pro kvantové počítání umístěného v Národním vědeckém a výzkumném ústavu (RIKEN) a networkingová recepce na velvyslanectví. Zmocněnec Petr Kavalíř také absolvoval jednání s představiteli Rady pro vědu, technologie a inovace z Úřadu vlády zodpovědnými za naplňování japonských národních kvantových strategií.

Čeští kvantoví experti tak dostali unikátní příležitost seznámit se stavem jednoho z nejvyspělejších kvantových prostředí a prohloubit již existující výzkumnou spolupráci v technologickém odvětví, které se v blízké budoucnosti stane klíčovým prvkem pro technologický rozvoj i pro zajištění bezpečnosti informací a dat. Bližsí informace o japonském výzkumu v kvantových technologiích lze nalézt zde.

 

Galerie


Czech Quantum Mission