česky  english  shqip 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mezinárodní dětská výtvarná soutěž Lidice 2023

Mezinárodní dětská výtvarná soutěž/výstava (MDVV) Lidice je soutěž pro děti od 4 do 16 let. Uzávěrka přihlášek do 51. ročníku soutěže je 10. února 2023.

Odborná porota, složená z učitelů výtvarné výchovy a výtvarníků, vybírá pro expozici přibližně 1 400 prací, oceněným pracím je uděleno Čestné uznání a nejlepším pracím medaile Lidická růže.
 

Tato původně národní výstava se stala v roce 1973 výstavou mezinárodní a během své historie se stala dobře známou nejen mezi dětmi a učiteli u nás, ale doslova v celém světě. V posledních letech do výstavy přichází pravidelně více než 25 000 velice kvalitních výtvarných děl od dětí nejen z České a Slovenské republiky, ale i z dalších 60-70 států, včetně tak vzdálených zemí jako jsou Čína, Japonsko, Filipíny, Indie, Keňa, Malajsie, Srí Lanka nebo Zimbabwe.

I Albánie mívá v soutěži každoročně své zástupce. V roce 2022 do 50. ročníku s tématem Muzeum byla z Albánie zaslána celkem 1 výtvarná  práce  a IIva Sakollari (9 let) získala Čestné uznání. Blahopřejeme!!

Tématem 51. ročníku je TANEC.

Tanec je pohybová aktivita, která podobně jako výtvarné umění dokáže předávat příběhy, emoce a nálady beze slov. Tanec patří mezi prostředky lidské komunikace a je už odedávna součástí lidské kultury. Již pravěcí lidé prováděli rituální tance, které jim měly zajistit úspěšný lov nebo přízeň bohů. Tancem také projevovali radost z ulovené kořisti.

Postupně se tanec stával součástí lidových slavností a dostal se i do divadelních představení.

Tanec může vyprávět příběh, vyjadřovat pocity nebo být jen pohybem pro radost. Lidé tančí ve skupině, pro publikum, se svými blízkými, nebo i jen sami pro sebe. Tanec je spojený s rytmem, hudbou, a často s krásnými a výraznými kostýmy a šaty. Na tom, jak tanec působí, se nepodílí jen tanečníci, ale třeba také choreograf nebo scénograf, tradiční tance kolem sebe často sdružují celou řadu řemeslníků a hudebníků.

Tanec můžeme vnímat i v přeneseném smyslu – jako tanec barev a světel, tanec planet, tanec stínů na stěně.

 • Jaký je váš oblíbený tanec?
 • Jaká hudba vás k tanci inspiruje?
 • S kým, nebo kde byste si chtěli zatancovat?
 • Jak se při tanci cítíte? Co byste chtěli tancem sdělit?
 • Může tančit i příroda nebo věci?

 

TYPY VÝTVARNÝCH TECHNIK

 • kresba, malba
 • grafika
 • kombinovaná technika
 • fotografie
 • film/animace
 • výtvarné objekty (keramika, kov, dřevo, sklo, textil, papír)

Výstavy se mohou zúčastnit děti ve věku od 4 do 16 let; jednotlivci i děti ze škol a výtvarných kroužků.

Uzávěrka přihlášek do 51. ročníku soutěže je 10. února 2023.

Jak se přihlásit a přesné podmínky účasti naleznete na https://www.mdvv-lidice.cz/aktualni/vyzva/