česky  english  shqip 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Embassy
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Inaugurace rozvojového projektu „Výměna oken pro úsporu energie a vyšší ekologii“ ve škole ve městě Shkodra

Český velvyslanec Jaroslav Ludva provedl dne 3.listopadu 2021 inauguraci malého lokálního projektu rozvojové spolupráce České republiky „Výměna oken pro úsporu energie a vyšší ekologii“ v církevní škole QAFS (Qendra Aktiviteteve Formative Saleziane) ve městě Shkodra. Inaugurace se dále zúčastnili zástupce starosty Tonin Deda, ředitelka školy Michaela Kubíčková a zástupci šesti místních médií.

Česká republika na projekt výměny oken věnovala 20 tis. EUR z fondu rozvojové spolupráce ministerstva zahraničí. Stará okna budovy s jednoduchými skly byla vyměněna za moderní plastová okna s izolačními dvojskly.

Před nadcházející zimou tak albánské děti dostanou dárek v podobě vyššího komfortu při výuce, neboť při původních oknech nešly třídy plně vytopit na požadovanou teplotu. Projekt současně přinese snížení nákladů na topení a snížení emisí z naftového kotle, takže bude mít i pozitivní dopad na životní prostředí. Snížení nákladů školy umožní věnovat ušetřené prostředky do zařízení školy a učebních pomůcek a přispěje též ke zvýšení kvality výuky.

I při částečném (20%) financování projektu ze strany školy, prostředky darované Českou republikou stačily pouze na výměnu poloviny oken na hlavní budově školy. Kapacita školy je 700 žáků, proto má oken více jak 60. Prioritu při výměně dostaly třídy s největšími okny. Zbylá okna budou vyměněna příští rok, pokud se podaří škole získat potřebné finance.

Velvyslanectví České republiky v Tiraně již proto požádalo o finanční prostředky na druhou fázi projektu. Dokončení výměny všech oken by učinilo tento projekt více efektivním a přineslo požadovanou úsporu nákladů.

Petr Vlk, ekonomický diplomat, Velvyslanectví České republiky v Tiraně

Slavnostní přestřižení pásky u nového okna

Slavnostní přestřižení pásky u nového okna

Projev velvyslance J.Ludvy při inauguraci projektu

Projev velvyslance J.Ludvy při inauguraci projektu

Kulturní program žáků školy

Kulturní program žáků školy

Nové okno ve třídě

Nové okno ve třídě

Budova školy

Budova školy