english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Na inovačním festivalu DLD Tel Aviv se opětovně prezentovaly i české technologické startupy

(Archivní článek, platnost skončena 30.09.2018 / 02:00.)

Velvyslanectví ČR v Tel Avivu ve spolupráci s Czech ICT Alliance a Pražským startupovým centrem zorganizovalo již druhou účast českých startupů na festivalu inovací v Tel Avivu, který se konal v areálu bývalého železničního nádraží HaTachana ve dnech 18. až 29. září.

Konference DLD Tel Aviv se zúčastnilo na 4000 delegátů z celého světa. Českou republiku zastupovaly firmy: Air Ventures, BattSwap, Infinitus, Locaid me, OKsystem/Babelnet, Zeerat a FlowMon. Projekt spolufinancovalo Ministerstvo zahraničních věcí ČR, a to z prostředků na podporu ekonomické diplomacie. Prezentaci českých firem na samostatném stánku podpořil náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa. Akce se dále zúčastnili i zástupce Středočeského inovačního centra, představitelé Magistrátu hlavního města Prahy a radní za Městkou část Praha 7.

Společně s ambasádami Maďarska, Polska a Slovenska jsme pro celkem 30 perspektivních technologických firem z regionu CEE zorganizovali seminář V4 Innovation Gateway, na němž participovala více než stovka zástupců izraelských seed fondů, private equity a hightech odvětví. Jednalo se o pilotní spolupráci členských zemí Visegrádu v Izraeli. V panelové diskusi na téma podpory podnikání vystoupil náměstek Martin Tlapa. V bloku věnovaném prezentaci startupů popsal rozdíly v přístupu začínajících podnikatelů v Izraeli a ČR zakladatel firmy Infinitus Marek Polčák.

Cílem networkingové akce nebyla pouze snaha o propojení českých (maďarských, polských a slovenských) firem s izraelským kapitálem a možnými obchodnými partnery, ale především pootevření dveří do vyšších pater globálního hightech průmyslu a venture kapitálu.

*****

V Izraeli je v přepočtu na počet obyvatel ve srovnání si USA dvojnásobek investic rizikového kapitálu; oproti evropskému průměru dokonce téměř 50ti násobek (byť Velká Británie a Německo se začínají na Izrael v některých parametrech dotahovat). A co je důležitější, nejedná se ve většině případů o pouhý seed funding, ale o investory typu business angels, kteří pomáhají startupům v rozvoji podnikání. Krom toho, že Izrael má největší podíl investic na jednotku HDP a počet obyvatel, 97 % těchto finančních prostředků pochází přímo či nepřímo ze zahraničí. Částečně i díky konstantnímu přílivu rizikového kapitálu vzniká v Izraeli více technologických startupů než v kterékoliv zemi EU.

Je to dáno jak celkovým přístupem k inovacím, tak i relativně nízkou averzí zdejších podnikatelů k riziku. V Izraeli si z případného podnikatelského neúspěchu nikdo těžkou hlavu nedělá – to je jeden z kontrastů oproti evropskému nebo východoasijskému prostředí, kde je mnohdy za selhání považována i ztráta zaměstnání, natož krach v podnikání. Izraelci to naopak považují za cennou zkušenost. Investoři dají radši příležitost podnikateli, který v minulosti narazil, než někomu, kdo má za sebou třeba úspěšnou firemní kariéru.

Zlomovým byl v uvedeném ohledu rok 1998, kdy americký gigant AOL koupil izraelský startup Mirabilis - firmu tvůrců komunikačního programu ICQ, a to za 407 mil. USD. Mladí Izraelci od té doby přetavili v podobný úspěch řadu dalších internetových startupů (Viber či Waze, kterou za miliardu dolarů koupil Google). Jiné izraelské hightech firmy se staly celosvětovými lídry v odvětví (Amdocs, CheckPoint, Mobileye). V Izraeli od roku 1998 již nikdy nebyla nouze o soukromý rizikový kapitál. Říká se, že v Jeruzalémě se Židé modlí, v Haifě pracují a v Tel Avivu se baví. Říká se ale také, že když v Tel Avivu hodíte kamenem, zcela jistě trefíte zakladatele nějakého startupu.

 

Branislav Gál, ekonomický diplomat, velvyslanectví ČR v Tel Avivu

přílohy

Program V4 Innovation Gateway 443 KB PDF (Acrobat dokument) 30. 9. 2016

Galerie


DLD Tel Aviv 2016