česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Stockholm
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Docentka Tora Hedin ze Stockholmské univerzity převzala cenu ministra zahraničních věcí ČR Gratias agit

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek udělil i v roce 2021 Cenu Gratias agit. Jednou z letošních 11 oceněných je paní Tora Hedin, která mnoho let rozvíjí zájem studentů českého jazyka a literatury na Stockholmské univerzitě. Cenu jí během slavnostního večera, za přítomnosti děkanky Filozofické fakulty Stockholmské univerzity, profesorky Elisabeth Wåghäll Nivre a vedoucí katedry profesorky Charlotty Seiler Brylla, předala velvyslankyně ČR ve Švédsku Anita Grmelová.
 

Dne 21. 10. se na velvyslanectví ČR ve Stockholmu u příležitosti předání ceny Gratias agit sešli zástupci akademické a kulturní obce, Stockholmské university, spolupracovníci, přátelé a rodina oceněné Tory Hedin, aby společně vzdali hold její dlouholeté práci. Tradiční ocenění Gratias agit získávají od roku 1997 významné osobnosti a organizace, které se zasloužily o šíření dobrého jména České republiky v zahraničí, nezištně prohlubují zájem o naši zemi a napomáhají jejímu zviditelňování a příznivému obrazu ve světě. Především zásluhou paní Hedin se daří na katedře slovanských jazyků na Stockholmské univerzitě rozvíjet zájem švédských studentů o český jazyk a českou literaturu. Paní  Hedin je rovněž spoluzakladatelkou nakladatelství Aspekt vydávajícího překlady českých autorů, jejichž knihy se tak dostanou ke švédským čtenářům. Navíc je i švédskými médii vyhledávanou komentátorkou politického a kulturního dění v České republice, a podílí se tak na vytváření pozitivního obrazu České republiky u švédské veřejnosti.

O ceremonii z pohledu děkanky Filozofické fakulty je možno si přečíst na jejím oficiálním blogu https://humfakdekaner.wordpress.com/

Galerie


Gratias_agit_2021