česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Aleš Petruška
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Předseda vlády Bohuslav Sobotka na Sociálním summitu v Göteborgu

Předseda vlády Bohuslav Sobotka se dne 17. listopadu 2017 zúčastnil Sociálního summitu pro spravedlivá místa a růst ve švédském Göteborgu. Na mimořádném summitu vystoupil český premiér na panelu Přístup na trh práce, kde bilancoval úspěšnou politiku zaměstnanosti české vlády. V rámci summitu byl podepsán Evropský pilíř sociálních práv, který shrnuje zásady budoucí podoby evropské sociální politiky. Na okraj summitu proběhlo další kolo diskuse o budoucnosti EU, tentokrát k tématům vzdělávání a kultura.

„Dnešní summit jasně ukázal, že EU se věnuje oblastem, které bezprostředně zasahují do života našich občanů. S evropskými partnery jsme se věnovali podpoře zaměstnanosti Evropanů. Jde o oblast, ve které je ČR s nejnižší nezaměstnaností premiantem v rámci EU,“ uvedl po jednání český premiér Bohuslav Sobotka.

Premiér Bohuslav Sobotka evropským kolegům představil aktivity, kterým se česká vláda věnovala po celé funkční období. V první řadě jde o usnadnění vstupu na trh práce těm osobám, které je obtížné zaměstnat. Důležitá je v té souvislosti mobilita pracovní síly. Česká vláda proto zahájila program podpory regionální mobility, díky němuž mají pracovníci nárok na kompenzaci zvýšených nákladů při dojížďce nebo přestěhování za prací. Pozornost věnuje ČR také zapojení neaktivních osob do trhu práce, a to ať už jde o soulad osobního a pracovního života či celoživotní vzdělávání.

Kromě diskuse o přístupu na trh práce a zvyšování zaměstnanosti Evropanů došlo také k podpisu Evropského pilíře sociálních práv. Evropský pilíř je soupisem dvaceti zásad, které byly dnes oficiálně politicky podpořeny všemi členskými státy. Tyto zásady se týkají vedle oblastí, jako je vzdělávání, podpora zaměstnanosti nebo rovných příležitostí, také otázek jako jsou mzdy, včetně minimálního příjmu, přístupu ke zdravotní péči, penze, zajištění dlouhodobé péče, rovnost pohlaví nebo řešení otázky bezdomovectví. 

Na okraj summitu se český premiér sešel s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem a lídry dalších členských států k dalšímu kolu diskuse o budoucnosti EU, tentokrát k tématům vzdělávání a kultury. Jsou to oblasti, které mají potenciál sjednotit EU a ve kterých unie může přinést vysokou přidanou hodnotu, a to především co se týče mobility. Lídři EU se proto shodli, že budou dále spolupracovat na posílení populárního programu Erasmus.

Na Sociálním summitu ČR reprezentovali vedle předsedy vlády rovněž předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař, velvyslanec ČR ve Švédsku Jiří Šitler a další.

Pobytu v Göteborgu předseda vlády využil rovněž k setkání se zástupci krajanské komunity z Göteborgu a okolí.

přílohy

Evropský pilíř sociálních práv 295 KB PDF (Acrobat dokument) 20.11.2017

Galerie


Sociální summit v Göteborgu