Budoucí trendy vodíkového trhu v Koreji jsou na stole. Nyní je řada na českých společnostech
25.09.2023 / 03:39 | Aktualizováno: 13.10.2023 / 13:02
Využití vodíku se nyní v Koreji skloňuje ve všech pádech. Jeho produkce zde totiž dosáhla za minulý rok tržního podílu ve výši téměř 1 mld. USD, u palivových článků byla tato hodnota téměř dvojnásobná a u automobilů na vodíkový pohon až téměř čtyřnásobná. Spolu s rostoucím podílem vodíku v korejském energetickém mixu, kde by měl v roce 2036 dosahovat hodnoty až 7 %, a také rostoucímu zájmu čistší energetické alternativy celosvětově lze budoucnost tohoto segmentu vidět rozhodně pozitivně. České společnosti by tuto příležitost rozhodně neměly přehlížet.
Pozornost se v současnosti v Koreji zaměřuje především na zvýšenou účinnost systému elektrolýzy vody pro cenově dostupnou výrobu tzv. obnovitelného vodíku, tedy takového, který je vyráběný pomocí elektrolyzérů štěpením vody a potřebná energie je zcela pokryta obnovitelnými zdroji. Zájem je i o vodíková potrubí pro jeho levnější a přímou dopravu; cenově dostupnou výrobu oceli prostřednictvím přímé redukce železné rudy vodíkem; rozvoj infrastruktury pro kapalný vodík a v neposlední řadě na rozvoj všech typů vodíkové mobility. Korejský trh není určitě jednoduchý. Firmy při svém vstupu čelí plnění přísných korejských bezpečnostních předpisů a norem, kdy hlavní autoritou je Korea Gas Safety Corporation. Potíž mohou mít rovněž se získáváním kvalitních informací o tamním trhu a se sladěním svého postupu s Korejským zákonem o vodíku. V neposlední řadě bývá komplikací nedostatek vládních pobídek pro zahraniční společnosti a zdlouhavé administrativní postupy.
Právě stále aktuálnější problematice využití vodíku se věnoval veletrh H2 Meet v Soulu. Největší korejská akce svého druhu se letos v září zaměřila mimo jiné na nové trendy v celém procesu využití tohoto plynu – od výroby, přes skladování až po jeho využití. Nechyběly proto produkty elektrolýzy vody, bezpečnosti dopravy i vodíkových stanic. Na své si přišli také příznivci vodíkové mobility palivových článků. Zvláštní pozornost letos pořadatelé věnovali otázce zachytávání a ukládání CO2, který může při výrobě vodíku z fosilních paliv vznikat. Jedná se o proces zachytání tohoto odpadního plynu a bezpečné uložení tak, aby se neuvolňoval do atmosféry a docházelo tak ke zmírňování škodlivých emisí. Součástí akce byly také diskuzní fóra, při kterých vědci, politici i podnikatelé hovořili o nastavení pravidel využití vodíku a sdíleli své vize do budoucna. „Přivítali jsme 303 podnikatelských subjektů a vládních organizací z 18 zemí světa,“ uvedl Young Park z pořadatelského týmu. „Přestože Česko letos zastoupené není, rádi bychom jej do budoucna přivítali,“ připomněl.
Další důležité informace k tomuto odvětví korejského trhu je možné získat na odkazech níže:
1. H2KOREA: http://eng.h2korea.or.kr/
2. Youtube kanál Ministerstva dopravy, průmyslu a energetiky KR: https://youtu.be/qwPh538wSOc?si=NL1I0wG9p8fm1fTG
3. IEA Korea Hydrogen Economy Roadmap 2040: https://www.iea.org/policies/6566-korea-hydrogen-economy-roadmap-2040
V případě zájmu mohou české společnosti kontaktovat obchodní oddělení zastupitelského úřadu ČR v Soulu na adrese: commerce_seoul@mzv.cz.