Udělení ceny Gratias agit Čestmiru Mirko Duškovi

Z rukou místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí Jana Kohouta si Čestmir M. Dušek cenu převzal na slavnostní ceremonii, která se uskutečnila dne 2.10.2009 v Černínském paláci v Praze.


Místopředseda vlády České republiky a ministr zahraničních věcí Jan Kohout udělil Čestmiru Mirko Duškovi cenu Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky.

Cena ministra zahraničních věcí Gratias agit byla zřízena v roce 1997 jako ocenění předních osobností a organizací za příkladné aktivity v nevládní sféře. Cenou Gratias agit, udělovanou za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí, mohou být oceněny osoby bez rozdílu národnosti a státní příslušnosti, nezávisle na zemi jejich původu a současného pobytu, které svojí dlouhodobou činností nad rámec svých profesionálních povinností nebo významným činem cílevědomě přispěly nebo přispívají k šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

Z rukou místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí Jana Kohouta si Čestmir M. Dušek cenu převzal na slavnostní ceremonii, která se uskutečnila dne 2. října 2009 v Černínském paláci v Praze. Cena byla v letošním roce udělena dalším 11 laureátům z 11 zemí.

ff
Místopředseda vlády České republiky a ministr zahraničních věcí
Jan Kohout předává cenu Čestmiru M. Dušekovi


d
Místopředseda vlády České republiky a ministr zahraničních věcí
Jan Kohout předává cenu Čestmiru M. Dušekovi


Dirigent, skladatel a pedagog českého původu Čestmir M. Dušek se narodil 20. října 1930 v Tuzle, kam se jeho čeští rodiče přestěhovali. V roce 1956 ukončil studium na Hudební akademii v Bělehradě. Po ukončení studia se vrátil do Tuzly, kde se stal učitelem na nižší hudební škole a současně korepetitorem a dirigentem Městského symfonického orchestru, s nímž spolupracoval do roku 1977. V letech 1958 až 1961 byl ředitelem základní a střední hudební školy v Tuzle. V roce 1974 vytvořil v Tuzle oddělení sarajevské Hudební akademie, na kterém vyučoval sborový zpěv, hraní partitur a základy dirigování. O rok později získal od Hudební akademie v Sarajevu titul docenta. Na tuto školu odešel později jako pedagog výše uvedených předmětů a získal zde v roce 1986 titul čestného profesora. Za jeho celoživotní zásluhy v oblasti klasické hudby mu byl Univerzitou v Tuzle v roce 2004 udělen titul čestného doktora věd.

V roce 1966 obdržel stipendium československé vlády a absolvoval studijní pobyt na Konzervatoři v Praze. Jeho pražské působení charakterizoval výborný prospěch a superlativní kritiky jeho závěrečného celovečerního koncertu 23. 10. 1967 u příležitosti Dne OSN.

Po celý svůj profesní život se věnuje hudbě jako pedagog, skladatel, dirigent, sbormistr i autor skript. Jeho žákyně, studentka Hudební školy v Tuzle, získala 1. cenu v I. kategorii Kociánovy houslové soutěže v Ústí nad Orlicí. V Bosně a Hercegovině je zcela jedinečným počinem jeho projekt strategického rozvoje hudebního školství v oblasti severovýchodní Bosny, kde se také zasloužil o zřizování základních hudebních škol.

Ačkoli formálně v důchodu, zůstává nadále aktivní. Do roku 2001 učil studenty Akademie dramatických umění v Tuzle hlasovým technikám a dodnes seznamuje studenty střední hudební školy se základy dirigování a sborovým zpěvem. Díky své stále vynikající znalosti českého jazyka působí také jako překladatel. Pro TV Sarajevo přeložil několik filmů a v současnosti překládá česká dramata i pro Národní divadlo v Tuzle.

V práci i životě Čestmira Duška hraje důležitou roli vazba na český původ. Mluví bezchybnou češtinou, spolupracuje s Velvyslanectvím ČR v Bosně a Hercegovině na českých kulturních představeních, například formou vystoupení svých žáků při vernisážích českých výstav. Snaží se o udržení vazeb s českým hudebním prostředím, diriguje a interpretuje hudbu českých skladatelů, nejčastěji Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka, Karla Stamitze a Jana Václava Stamitze.

Čestmir Dušek je dnes v Bosně a Hercegovině bezesporu jednou z hlavních osobností vážné hudby, nemluvě o jeho postavení ve sborové a pedagogické činnosti. Přes zdravotní problémy jej neopouští elán a pozitivní tvůrčí a společensky aktivní přístup k životu.

Více informací lze nalézt na níže uvedených stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

 http://www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vztahy/kultura_a_krajane/ceny_gratias_agit/index.html



za
Místopředseda vlády České republiky a ministr zahraničních věcí Jan Kohout

s laureáti