česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZU Santiago/Embajada Santiago
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pouliční lampa z Chile bude součástí projektu „Light removes darkness“ českého výtvarníka Krištofa Kintery v Praze

Zástupci  Magistrátu čtvrti Las Condes, kde se nachází velvyslanectví ČR, v pátek 26. května 2023 slavnostně předali  velvyslanci  Pavlu Bechnému  pouliční lampu, používanou v minulosti v ulicích hlavního města Santiago de Chile. 
 

Pouliční lampa je určená pro projekt českého výtvarníka Krištofa Kintery, který bude součástí předmostí nově budovaného Dvoreckého mostu. Nový pražský most má spojit Smíchov a Podolí, bude určen pro tramvaje, autobusy, cyklisty a chodce  a měl by být dokončen do konce roku 2025. Lampa je sice nová, ale podle sdělení zástupců magistrátu se již dnes nepoužívá, nicméně v minulosti to byl nejrozšířenější typ svítidla ve městě.

Investorem projektu „Light removes darkness“ je Magistrát Hlavního města Prahy, který je také zadavatelem stavby mostu. Vítězem architektonické soutěže se stal návrh z ateliérů  Tubes a Atelier6. Ten je inspirován kubistickými prvky, respektuje okolí a tradiční pražské obloukové mosty.

Umělecká instalace výtvarníka K. Kintery bude obsahovat desítky pouličních lamp z celého světa a bude jakousi botanickou zahradou světel. Záměrem je vytvořit shluky a skupiny zdánlivě nesourodých typů stožárů a lamp a k tomu právě mají sloužit lampy z celého světa. S pomocí sítě Českých center a zastupitelských úřadů se předpokládá zajistit lampy z více než 60 zemí světa. Díky daru Magistrátu Las Condes mezi exponáty nebude chybět také pouliční lampa z Chile.

Krištof Kintera (1973) je známý sochař a vizuální umělec, jehož práce jsou vystavované po celém světě - například v Tinquely Museu v Bazileji (Švýcarsko), Kunsthale v Rotterdamu, Ikon Gallery v Birminghamu, Maramotti Collection v Itálii a v mnoha dalších. Jeho souhrnná výstava „Nervous Trees“ v pražské Galerii Rudolfinum v 2017 přilákala 162 000 návštěvníků. 

„Light removes darkness“ (PDF, 3 MB)

DVORECKY BRIDGE Prague - Light Removes Darknes - Public Art Project by Krištof Kintera on Vimeo

Předání lampy / Entrega de lámpara

Předání lampy / Entrega de lámpara

Předání lampy / Entrega de lámpara

Předání lampy / Entrega de lámpara

Podpis dokumentu / Firma del Acta

Podpis dokumentu / Firma del Acta