english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Žatec a krajina žateckého chmele
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Žatec a krajina žateckého chmele světovým dědictvím UNESCO

Výbor pro světové dědictví rozhodl dne 18. září 2023 na svém zasedání v Rijádu o zápisu Žatce a krajiny žateckého chmele na Seznam světového dědictví UNESCO.
 

Pro Českou republiku to znamená v pořadí již sedmnáctý úspěšný zápis na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví. Zároveň jde o první chmelařskou krajinu na světě, která získala tento prestižní status.

 

Zápis přivítal i předseda České komise pro UNESCO prof. Stanislav Štech: „Jsem nadšen nejen proto, že máme další světově unikátní zápis na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví, kterým se završilo úsilí mnoha obětavých lidí nejen ve státní správě, ale hlavně těch na Žatecku. Výjimečný je pro mě tento zápis také tím, že jsem v tomto kraji vyrůstal a chmel vnímal jako emblém, jako součást své a naší identity. Jsem přesvědčen, že zápis na Seznam bude zdrojem hrdosti místních i závazkem pro udržování jedinečné hodnoty chmelařství nejen jako historické tradice“. 

 

Žatec a krajina žateckého chmele představují výjimečné svědectví o silné, po staletí živé kulturní tradici pěstování a zpracování chmele. Zapsaná památka se skládá ze dvou částí, které společně ilustrují celý cyklus pěstování, zpracování a obchodování s nejznámější odrůdou chmele na světě – Žateckým poloraným červeňákem. První část tvoří krajina s chmelnicemi a vesnicemi Trnovany a Stekník včetně stejnojmenného zámku; druhou část představuje historické centrum Žatce spolu s jeho průmyslovou čtvrtí z 19. století, ve které je největší koncentrace staveb spojených se zpracováním a obchodováním chmele. Obě části území jsou si geograficky blízké, propojené řekou Ohří. Tato lokalita a její chmelařské stavební dědictví svědčí o tradici, která je zde praktikována již více než 700 let a která pokračuje dodnes, a to i přes obrovské demografické změny v různých obdobích její historie. V této pozoruhodné kulturní krajině se nachází celá řada prvků: od tradičních chmelnic přes budovy sloužící k sušení, balení, certifikaci a ke skladování chmele až po části historické dopravní sítě silnic, železnice, řeky Ohře a dalších vodních toků.

 

Podrobnější informace o památce světového dědictví Žatec a krajina žateckého chmele lze nalézt na stránkách https://www.zatec-and-the-landscape-of-saaz-hops.com/

(Zdroj: Česká komise pro UNESCO s využitím podkladu MK)