
Průmyslová zóna v Soharu
06.03.2023 / 12:53 | Aktualizováno: 06.03.2023 / 14:18
Sohar je bezesporu jednou z nejúspěšnějších zón v Ománu. V listopadu 2022 zde bylo registrováno 223 společností, které zde dohromady proinvestovaly 416 mil OMR (1,08 mld USD) a zaměstnávaly přes 3000 osob (s více jak 45% podílem Ománců). Sohar je také nejdůležitějším Ománským průmyslovým přístavem, kterým na konci 2021 procházelo více jak 60% veškerého zboží vstupujícího do sultanátu, více jak 40% ománského exportu a více jak 80% zboží, které přes něj byly reexportovány ze zahraničí na jiné zahraniční trhy.
Přístav Sohar z velké části slouží čtyřem průmyslovým odvětvím: hutnictví, logistice, petrochemii a potravinářství. Vstupem zboží do zemí GCC přes tento obchodní přístav se společnosti vyhýbají vysokému pojistnému, které se hradí v případě plavby v bezpečnostně exponovaném Perském zálivu. Vysoké pojistné se obvykle vybírá za plavidla plavící se v horní části Arabského zálivu. Sohar je přístav s hlubokým ponorem s dálkově ovládanými portály schopnými nakládat a vykládat některé z největších kontejnerových lodí na světě.
Sohar Freezone nabízí investiční pobídky, které zahrnují: 10leté prázdniny na daň z příjmů právnických osob; neplatí zde žádné minimální kapitálové požadavky; společnosti mají částečné vyjímky z omanizace (tj povinná kvóta na zaměstnávání Ománců) a funguje zde jednotné kontaktní místo pro registraci firmy a získání povolení.
Orgány a instituce v Soharu
- - společnost Sohar Port and Free zone porovádí management přístavu a zóny
- - společnost ASYAD zajišťuje a provádí logistické služby
- - správcem je Úřad pro ekonomické zóny OPAZ
Postupný rozvoj ekonomické zóny
Dosud proběhla první fáze rozvoje ekonomické zóny, během níž byly vybudovány následující výrobní kapacity: klastr zemědělsko-potravinářských podniků, rozsáhlý komplex chemického, petrochemického, rafinérského a kovozpracujícího průmyslu. Tím se otevřely příležitosti pro investice do následného zpracování s vyšší přidanou hodnotou. První fáze rozvoje svobodné zóny (do konce roku 2021) dosud přilákala celkem 44 investic v hodnotě 918 mil USD (tavení, výroba, skladování a logistika, chladíren, skladů a kancelářských prostor. Do konce roku 2021 bylo nájemcům pronajato až 63 % o velikosti 5 mil m2.
V rámci nové druhé fáze rozvoje započaté na začátku roku 2021 láká OPAZ společnosti zaměřené na: výrobu z plastů, zpracování potravin, zpracování železa a oceli, zpracování nerostů, výrobu automobilových dílů a obnovitelné zdroje energie. Během druhé fáze se firmám nabízí dalších 5 mil m2.
Výrobní závody a připravované investiční projekty
- - Ve fázi příprav je ambiciózní projekt solární elektrárny, jako alternativy k stávajícím elektrárnám na plyn, které v současnosti pohání těžký průmysl v této zóně. Dalším cílem pak bude výroba „zeleného vodíku“ z přebytků kapacity solární elektrárny.
- - Jedním z největších podniků v zóně je Sohar Aluminium (40% vlastněný státní společností OQ Group, respektive OIA, 40% Abu Dhabi National Energy Company TAQA a 20% Rio Tinto). Kontakt CEO pan Said al Masoudi. Z dodávek horkého kovu ze společnosti Sohar Aluminium těží další tři zpracovatelské firmy: Oman Aluminium Processing Industries (OAPIL), přední výrobce hliníkových tyčí a drátů; Oman Aluminium Rolling Company LLC (OARC), která vyrábí ploché válcované hliníkové výrobky; a Oman Aluminium Cast LLC (OAC), specializovaná slévárna na horizontální lití hliníku.
- - Ocelárna Jindal Shadeed Iron & Steel. Závod za 1,1 miliardy USD byl spuštěn v roce 2010. V roce 2022 byl roční kapacitu výroby 2,4 milionu tun.
- - Brazilská společnost VALE Oman v zóně Sohar investuje další peníze do rozvoje komplexu pro peletizaci železné rudy (proces zvyšování množství železa v rudě) a do lokálního dodavatelského řetězce.
- - Indická společnost Eagle Ceramics otevřela v roce 2021 závod na výrobu keramiky za 1,2 mil USD na 2 ha plochy.
- - Připravuje se projekt výstavby závodu na výrobu titanové běloby (TiO2) na 12 ha plochy za 40 mil OMR (105 mil USD). Produkční kapacita má dosahovat 150 tun/rok. Titanová běloba se používá jako pigment nátěrových hmot, v potravinářství, v opalovacích krémech atd.
- - Projekt kalcinace ropného koksu (CPC) za 60 mil OMR (156 mil USD) - používaného jako uhlíkové anody v hliníkárnách - byl ohlášen v listopadu 2021. Projekt má hodnotu přes 150 mil USD a je společným podnikem tří subjektů: (1) indické společnosti Sanvira Carbon FZC, (2) Oman National Investments Development Company (TANMIA) a (3) ománské společnosti United Business Trading. CPC (PetCoke) se vyrábí z odpadní suroviny při rafinaci ropy. Jde o komoditu, kterou Omán doposud dovážel. Kalcinovaný ropný koks (CPC) se používá k výrobě anod pro průmyslové tavení hliníku, oceli a titanu. Podnik má vyrábět 0,6 mil tun CPC ročně. Předpokládá se také vývoz produktu do UAE, KSA, Kataru a Evropy. Kontakty: Said bin Salim al Hajri, CEO - United Business Trading,
- - Výroba litých ráfků pro automobily z hliníkových slitin by měla být spuštěna v 1. čtvrtletí 2022. Jde o továrnu za 42 mil OMR (cca 2,5 mld Kč) a kapacitou 1,2 mil tun kol ročně (pro trh v USA a Indii) od společnosti Synergies Casting Oman (SCO), tj. joint in venture indické společnosti Synergies Castings India a ománských subjektů (Oman Development Fund, Sultan Special Forces Pension Fund, Al Jeel Al Saeid for Business a Bank Sohar). V prosinci 2021 kupuje podíl 14,8% v této společnosti také ománská státní společnost Minerals Development Oman. Kontakt: Ahmed al Mazrouei, CEO společnosti SCO.
Připravil: Ing. Roman Plevák, Ph.D., diplomat pro Omán, Velvyslanectví Rijád