přílivové elektrárny a elektřina z mořstkých vln
28.02.2023 / 13:27 | Aktualizováno: 28.02.2023 / 14:04
Omán realizuje celou řadu projektů výroby obnovitelné energie. K nim by v budoucnu měla patřit také výroba elektřiny z přílivových elektráren. Dosud takovýto projekt v Ománu realizován nebyl, ale to se může změnit. Omán má velice dlouhé a členité pobřeží podél Indického oceánu (tj. podél Arabského moře a Ománského zálivu) s celou řadou příznivých lokalit.
Energie z vln je značná a při správném využití může generovat velké množství elektřiny. Na rozdíl od jiných forem obnovitelné energie, jako je solární nebo větrná, je energie vln stálejší a předvídatelnější, což z ní činí spolehlivý zdroj elektřiny. Elektrárny vyrábějící elektřinu z mořských vln vyžadují až 50krát méně prostoru než solární elektrárny. Existuje několik možností pro přeměnu energie z vln. Z těchto možností se oscilující vodní sloupec (OWC) zdá být nejúčinnějším a nejspolehlivějším technologickým řešením.
V únoru 2023 se v ománském tisku objevila informace podle které by např. norská společnost Havkraft mohla poskytnout vlastní modulární systém OWC, pro výrobu elektřiny z vln v Ománu. V této pobřežní elektrárně jsou generační jednotky namontovány tak, aby zachytily širokou škálu vlnových frekvencí na jakémkoli místě poblíž pobřeží.
Podle dostupných informací dosud v Ománu zatím (v únoru 2023) ještě neprobíhá sběr dat pro výběr potencionálně nejzajimavějších lokalit.
Kontakt: Matt Minshall, Managing Director - Translucidus Ltd (GBR)
Připravil: Ing. Roman Plevák, Ph.D., diplomat pro Omán, Velvyslanectví ČR v Rijádu