
Obnovitelným zdrojům energie se v Ománu daří
06.12.2022 / 10:07 | Aktualizováno: 01.03.2023 / 15:06
Ománská vláda má velmi ambiciózní cíle v oblasti obnovitelných zdrojů energie (OZE). Podle závěrů zveřejněných během posledního zasedání COP v Sharm el-Sheikh, chce Omán dosáhnout 20% podílu obnovitelných zdrojů energie (OZE) již do roku 2027 a čisté nuly v emisích uhlíku do 2050. (Pro srovnání SAU do roku 2060, ARE do 2050, BHR 2060.) V Ománu se už od počátku roku 2022 staví jen obnovitelné zdroje. S jádrem se nepočítá (na rozdíl od sousedních zemí - ARE či SAU). Páteřní síť ománské energetiky (stejně jako odsolování mořské vody) stojí na plynových elektrárnách, které se už jen postupně „domodernizovávají“. Výroba elektřiny v Ománu v roce 2020 dosáhla 38 GWh a spotřeba 33 GWh. Vedle v současnosti dominantních solárních a větrných zdrojů má být do budoucna plně rozvinut také potenciál geotermálních zdrojů, spíše okrajově se staví bateriová úložiště, bioplynové stanice a připravuje se projekt první „waste-to-energy“ elektrárny. Do roku 2025 mají mít všichni odběratelé nainstalovány chytré měřáky (na konci roku 2021 to byli už všichni největší zákazníci odebírající přes 50% elektřiny v zemi).
Ománská vláda do země láká zahraniční investory a nabízí jim skutečně velkorysé pobídky a daňové úlevy. Projekty obnovitelných zdrojů energie (OZE) a výroby vodíku jsou navíc v současné době prioritou vlády. Výhodou tamního autoritářského systému (absolutistické monarchie) je relativní rychlost získávání povolení a spolupráce ze strany státu (údajně „one stop shop“ a „otevřené dveře k ministrovi“), nevýhodou může být slabé pracovní nasazení (v porovnání s EU) některých místních úředníků a místních zaměstnanců, dále pak jazykové, kulturní a právní odlišnosti apod. Omán je bohatou zemí s relativně dobrou platební morálkou. Stát sám vypracovává či hradí studie proveditelnosti. Sám zařazuje projekty do výrobních klastrů a investor tak může mít předem zajištěny a garantovány všechny vstupy a díky off-take kontraktům také fixované ceny a zaručené objemy odběrů na čtvrtstoletí dopředu. Navíc stát pomáhá se zajištěním exportních kanálů (napojení logistiky na přístavy apod.). Záleží na investorovi, co a jak si se státem dojedná. Rozvoj OZE a výroby vodíku v Ománu je velkou příležitosti pro české firmy.
Ideální podmínky pro výrobu elektřiny ze slunce a větru
Horizontální osvícení sluncem údajně dosahuje v Ománu ročních hodnot 2272 kWh/m2, rychlost větru ve výšce 100m nad zemí je pak údajně okolo 8,5 m/s. Jiné zdroje pak uvádí letní sluneční radiaci až 6000 Wh/m2 za den.
Odbočení: Čísla v kontextu světové produkce OZE
Podle odhadů Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje energie (IRENA), v roce 2021 bylo ve světě vyprodukováno celkem 3,07 TW el energie z obnovitelných zdrojů (z toho jen v Asii 1,46 TW). Nejvíce vytvořily vodní elektrárny 1,23 TW, větrné pak 0,85 TW, sluneční 0,82 TW, bioodpad 0,14 TW, geotermální jen 15,9 GW a mořská 0,5 GW. Jen v roce 2021 samotném přibylo na světě 260 GW OZE (meziroční nárůst 9,2 %), z toho v Číně 121 GW, v Evropě 39 GW a v USA 38 GW. V roce 2021 byly náklady v USD na výrobu 1 kWh elektřiny podle druhu nově instalovaného zdroje následující: fosilní 7,6 centů, geotermální 0,71 centů, vodní 4,4 centů, solární 5,7 centů, větrné na moři 8,4 centů a větrné na souši 3,9 centů.
V kontextu mezinárodních čísel se v Ománu realizuje a hlavně připravuje řada významných projektů OZE, jejichž příklady uvádíme níže v příloze. Dosud největší realizovanou solární elektrárnou v Ománu je 0,5 GW IPP Ibri 2. Největším ohlášeným projektem je pak 25 GW Green Energy Oman. Větrné projekty jsou v řádu desítek MW.
Regulace odvětví a klíčové instituce pro OZE v Ománu
Vydavatelem certifikátů I-REC (o pravosti dodávek z obnovitelných zdrojů) v Ománu - někdy označovaných také jako Energy Attribute Certificates (EAC) - je ománská společnost Three Pillars Consulting (TPC). Tato společnost se sídlem v Maskatu poskytuje poradenské služby při formulování politik souvisejících s energetickou účinností a uhlíkovou stopou. Kromě vývoje softwaru pomáhá registrovat uhlíkové kredity, vydává certifikáty pro zdroje obnovitelné energie a energetickou účinnost budov. Dalšími klíčovými institucemi jsou Úřad pro regulaci veřejných služeb (APSR) a Úřad pro životní prostředí.
V Sultanátu funguje od počátku roku 2022 tzv. "spotový trh" s elektřinou (částečný), který pokrývá síť v severní části sultanátu. Společnost Oman Power and Water Procurement Company (OPWP), která je v sultanátu jediným kupujícím elektřiny a vody (tzv. "sole offtaker"), zřídila autonomního operátora trhu - "Market Operator", který provozuje a spravuje spotový trh. Tím je investorům do obnovitelných zdrojů energie umožněno, aby mohli nabídnout svůj přebytek za konkurenceschopné ceny. Spotového trhu se na počátku roku 2022 účastnilo jen 10 výrobců (převážně plynové zdroje), obnovitelné zdroje se budou zapojovat postupně. Zapojení dalších účastníků umožní až propojení přenosových soustav na severu a jihu sultanátu.
Země (respektive státní regulátor trhu - ASPR) připravila také právní rámec pro přímý prodej elektřiny mezi výrobci a odběrateli. Ten začal fungovat v říjnu 2022 a umožňuje některým producentům uzavírat dohody o prodeji elektřiny s velkými odběrateli (především velkými průmyslovými podniky) bez účasti monopolního prostředníka, kterým je Oman Power and Water Procurement Co (OPWP). Tento krok má producentům přinést nejen úspory, ale také je motivovat k novým projektům výstavby obnovitelných zdrojů a jejich většímu využití v průmyslu.
Zvláštní úlohu v případě obnovitelných zdrojů v Sultanátu sehrává státní společnost Energy Development Oman (EDO). Ta byla ustavena teprve v prosinci 2020. Jde o nový korporátní státem vlastněný subjekt s mandátem investovat do konvenčních, obnovitelných a alternativních zdrojů energie v rámci hranic sultanátu i mimo něj. EDO má investovat také do komerčních aktivit napříč upstream a midstream segmenty hodnotového řetězce uhlovodíků. EDO se rovněž snaží podpořit ománskou těžařskou společnost PDO (Petroleum Development Oman) v celé řadě oblastí souvisejících s ropnými poli, zejména v oblasti Enhanced Oil Recovery, nízkouhlíkových technologií, solární tepelné energie, výroby vody apod.
V říjnu 2022 byla zřízena státní společnost HYDROM (Hydrogen Oman / plně vlastněná státní společností EDO), která má dohlížet na rozvoj a zavádění zelených vodíkových technologií. Její náplní je také přidělování pozemků. Přesný mandát HYDROM zahrnuje (1) vymezování oblastí a pozemků vlastněných vládou vhodných pro výrobu OZE a zeleného vodíku, (2) řízení procesu jejich přidělování developerům (zájemcům z celého světa) a (3) usnadnění rozvoje společné infrastruktury a zapojení navazujících odvětví do udržitelného ekosystému ve spolupráci s veřejným úřadem pro zvláštní ekonomické zóny a svobodná pásma (OPAZ). Proces přidělování již započal. Rychlost přidělování jde v souladu s cílem vlády pro vytvoření ambiciózního množství nových zdrojů OZE do roku 2030. Počítá se s přidělováním více jak 60 tisíc km2 v různých lokalitách Sultanátu.
Kontakty:
- Mohammed bin Hamad Al Rumhi, předseda společnosti Energy Development Oman
- Mazin Rashid Lamki, CEO Energy Development Oman
- Yaqoob bin Saif Al Kiyumi, CEO Oman Power and Water Procurement Co (OPWP)
- Omar Al Wahaibi, CEO NAMA Group
- Salim Bin Nasser Al Aufi, stávající ministr energetiky a předseda Úřadu pro regulaci veřejných služeb (APSR)
- Amer Al Fadhil, CEO HYDROM (Hydrogen Oman)
- Abdulaziz al Shaithani, generální ředitel pro čistou energii a vodík na Ministerstvu energetiky
Profesní akce, veletrhy a informační zdroje zaměřené na OZE:
Následující akce se svým zaměřením nejvíce přibližují problematice obnovitelných zdrojů energie, přičemž tzv. Green Hydrogen Summit Oman je jednoznačně top akcí k problematice obnovitelných zdrojů energie v Sultanátu Omán.
- 12. – 16. března 2023 OMAN SUSTAINABILITY WEEK v Maskatu - Ománský týden udržitelnosti je národní profesní akce (platforma), která si klade za cíl zdůraznit závazek Ománu k vedení udržitelnosti prostřednictvím inovativních strategií v souladu s cíli udržitelného rozvoje OSN (SDGs)
- 22. – 24. duben 2024 OMAN PETROLEUM & ENERGY SHOW (OPES) networkingová platforma pro zástupce firem, státních institucí a profesionály nejen z oblasti ropných a plynárenských společností
- 5. – 7. prosince 2022 GREEN HYDROGEN SUMMIT & EXHIBITION (GHSO2022), akce zaměřená na technologie výroby zeleného vodíku a obnovitelné zdroje energie
- Energy Oman - Internetový informační žurnál o ománské energetice
Naše další články
- - Příklady projektů obnovitelných zdrojů energie v Ománu
- - Příklady projektů na výrobu vodíku v Ománu
- - Omán má skvělé předpoklady pro výrobu vodíku
- - Geotermální energetické zdroje v Ománu
- - Chytré (smart) měřáky v Ománu
Připravil: Ing. Roman Plevák, Ph.D., diplomat pro Omán, Velvyslanectví ČR v Rijádu