english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo LinkedIn logo

O ekonomice Saúdské Arábie v místním tisku I.

V následujícím textu se věnujeme některým vybraným informacím o saúdské ekonomice, které se objevily v místním tisku. Domníváme se, že tyto informace mohou být užitečné či poučné i pro české podnikatele.
 

Saúdizace

Do oblasti saúdizace bylo již zahrnuto celkem 58 oborů. V poslední vlně se má saúdizace týkat centra pro postižené, instituty strategických partnerství, zdravotnické fakulty, služby pro ženy, dětská centra, ženská kosmetická centra, dámská krejčovství, stavebnictví, zapojené do projektů dvou svatých mešit, benzínové pumpy a doprava poutníků.

Program saúdizace předpokládá v co nejkratší době jako u prvního vybraného oboru kompletní saúdizaci mobilního telekomunikačního sektoru (prodej, servis, další služby). Ministerstvo práce šlo ve svém nařízení o saúdizaci oboru tak daleko, že zakázalo zaměstnávat kohokoliv jiného než „čisté“ Saúdy, tzn. že jsou podle tohoto nařízení vyloučeni např. nesaúdští synové saúdských žen, vdaných za cizince.

Další diskutovanou otázkou je, zda saúdizace pomůže řešit nezaměstnanost. Společenská pravidla nadále neumožňují velké většině žen zapojit se do pracovního procesu, zůstávají doma s rodinou. SAU vláda si rovněž uvědomuje, že obyvatelstvo razantně mládne a je třeba zaměstnat poměrně širokou vrstvu mladých do 30-35 let (tato tvoří nyní cca 70 % obyvatelstva).

Saúdské dluhopisy

Vláda sdělila místním bankám, že jim hodlá odprodat 3, 5 a 7leté dluhopisy s fixními i pohyblivými sazbami v hodnotě 20 mld. SAR (5,3 mld. USD).

Cena vody

Vzbouření mezi obyvateli vzbudily v poslední době účty za vodné. Řada z těch, kteří dříve platili pouhých 100 SAR za vodu, platí nyní kolem 1.800 SAR za pouhé tři měsíce. Za poměrně pikantní lze považovat argument některých protestujících. Podle nich by se Saúdy nemělo být zacházet jako s Evropany či Američany, protože muslimové musejí z náboženských důvodů provádět očistu pětkrát denně. Nemluvě o tom, že nikdo prý nebere ohled na to, že saúdské rodiny jsou velké a mívají běžně 5 až 7 členů.

Ministerstvo naopak argumentuje, že spotřeba vody byla v minulosti v SAU vždy nad světovým průměrem, SAU je ve spotřebě vody na třetím místě za Kanadou a USA. Zásobování vodou pak plně odpovídá zásadám WHO, a to i přes potíže s její výrobou desalinací.

Fond budoucnosti

Zástupce korunního prince a syn krále princ Mohammed bin Salman mj. v interview pro Bloomberg uvedl, že stát plánuje zřízení veřejného fondu v objemu až cca 2000 mld. SAR. Princ prohlásil, že hodlá privatizovat Saudi Aramco, přičemž by jeho části měly být odprodávány již v r. 2017-18.

Kanadsko-saúdské vztahy

Podle informací z kanadského ZÚ bylo dohodnuto, že přes 1.000 saúdských lékařů má být vyškoleno v Kanadě. Program je financován především v rámci saúdského státního stipendijního programu.

Čínsko-saúdské vztahy

Čína podepsala smlouvu o zaškolování saúdského personálu v oblasti telekomunikací. Čínské ministerstvo obchodu je ochotna poskytnout zaškolení ve všech oblastech, od prodeje mobilních telefonů přes servis. Momentálně se přihlásilo ke školícímu programu přes 33.000 Saúdů.