english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Rijád
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká účast na World Defense Show 2024 v Rijádu

Veletrh World Defense Show 2024 proběhl v Rijádu v Saúdské Arábii ve dnech 4. - 8. února 2024. Česká republika měla na veletrhu početné zastoupení českých firem. Účast českých firem byla podpořena oficiální delegací Ministerstva obrany ČR vedenou náměstkem ministryně Danielem Blažkovcem.

Veletrhu se zúčastnilo 773 vystavovatelů ze 76 zemí, zaznamenal návštěvu 441 oficiálních delegací ze 116 zemí světa a přilákal 106 tisíc návštěvníků. Dle údajů pořadatele došlo na veletrhu k uzavření 73 memorand o porozumění a 61 přímých objednávek v hodnotě 26 miliard SAR (6,44 miliardy EUR).

V rámci společného národního pavilonu vystavovalo 11 společností z České republiky. Řada dalších společností vystavovala samostatně případně spolu se svým saúdským partnerem. Celkově se veletrhu zúčastnilo více než dvě desítky vystavovatelů z České republiky. Vystavovatelé z České republiky byli podpořeni oficiální delegací Ministerstva obrany ČR vedenou náměstkem ministryně Danielem Blažkovcem. Na pozvání Daniela Blažkovce navštívil společný český stánek a seznámil se s nabídkou českých firem Ahmad Al-Ohali, guvernér General Authority for Military Industries. Několik českých společností v rámci veletrhu uzavřelo se saúdskými partnery memoranda o společných investicích a technologickém transferu. 

Výdaje Saúdské Arábie na obranu v posledním desetiletí výrazně vzrostly, mimo jiné díky významným nákupům, které podpořila válka v Jemenu. V rámci strategického programu ekonomické diverzifikace Vize 2030 chce Saúdská Arábie do roku 2030 lokalizovat 50 % svých vojenských zakázek. Rozvoj obranného průmyslu Saúdské Arábie probíhá pod záštitou dvou vojenskoprůmyslových subjektů: General Authority for Military Industries (GAMI) a Saudi Arabian Military Industries (SAMI), který uzavírá smlouvy přímo se zahraničními společnostmi. Generální ředitel společnosti SAMI Walid Abukhaled při mnoha příležitostech prohlásil, že cílem společnosti je stát se do roku 2030 25. největší obrannou společností, a jako cestu k rychlému růstu firmy i celého saúdského obranného průmyslu uvedl zahraniční partnerství a společné podniky. Ačkoli Saúdská Arábie má legislativu, která se zabývá zadáváním zakázek v oblasti obrany, v praxi není většina podmínek pro uzavírání zakázek v oblasti obrany jednotně formalizována a vyjednává se případ od případu.

Galerie


World Defense Show 2024