Ani v době pandemie se v Saúdské Arábii obchod nezastavuje
07.04.2020 / 18:25 | Aktualizováno: 07.04.2020 / 18:34
Tak jako další země na světě, I Saúdská Arábie bojuje s pandemií COVID-19 a od února 2020 postupně zavedla řadu opatření k zamezení jejího šíření, včetně zákazu mezinárodních letů, či zákazu vycházení ve velkých městech.
Saúdská Arábie však nijak neomezila nákladní dopravu a obchod v řadě odvětví pokračuje bez omezení.
Jediným exportním omezením zůstává zákaz vývozu zdravotnického a ochranného materiálu používaného v současné pandemické situaci (ochranné pomůcky, respirátory, atd.). Dovoz do Saúdské Arábie však není nikterak omezován a problémy lze očekávat spíše na straně odběratelů v odvětvích, kde poklesl odbyt, či byla omezena činnost. Také dodávky materiálu pro kulturní a společenské akce plánované na první polovinu roku, budou pravděpodobně přesouvány nebo stornovány. Naopak dodávky komponent pro kompletaci nebo výrobu v Saúdské Arábii mají vysokou šanci na pokračování, zejména v níže jmenovaných sektorech.
Saúdská vláda zavedla řadu opatření, která mají přímý dopad na vnitrostátní obchod, mezi jinými: zákaz vycházení v celé zemi od 19.00-6.00, ve městech Rijád, Tabúk, Dammám, Dhahrán a Hofúf, a dále v okresech měst Džidda, Táif, Qatíf a Khobar byl vyhlášen úplný zákaz vycházení. Zastavena byla taktéž místní doprava, státní zaměstnanci mají nařízenu práci z domu (s výjimkou sektorů zdravotnictví, bezpečnosti, obrany a dálkové výuky ve školství) a v soukromém sektoru byla podniknuta opatření k maximální přítomnosti 40% zaměstnanců.
Sektory, jejichž zaměstnanci jsou vyňati z výše uvedených opatření, stále představují příležitost. Vyňati jsou zaměstnanci prodejen potravin (pekárny, řeznictví, samoobsluhy) a potravinářského průmyslu (výroba potravin, krmiv, atd.), dále pak zdravotnický sektor (nemocnice, lékárny, kliniky, laboratoře, farmaceutická výroba a výroba zdravotnických prostředků), média, doprava a logistika (zejména logistické řetězce pro zdravotnický a potravinářský sektor a správa přístavů, dovážky potravin), elektronický obchod, ubytovací služby, energetika (včetně čerpacích stanic a pohotovostních služeb dodavatelů elektřiny), finanční a pojišťovací služby, telekomunikační služby a služby dodávek vody.
Jak je patrné ze shora uvedeného výčtu, ačkoli je obchod v mnoha odvětvích zasažen, stále se daří službám dovážek jídla z restaurací, nákupů potravin a nákupům spotřebního zboží přes elektronické platformy.
Pro povzbuzení zasaženého soukromého sektoru také saúdská vláda také představila ekonomické stimulační balíčky v úhrnné výši 120 mld. SAR (32 mld. USD). Tyto prostředky budou použity především na odklad splácení bankovních půjček, prominutí poplatků (elektřina, voda, městské poplatky, poplatky související s pracovním povolením a vízy). Dále vláda aktivně vystupuje proti propouštění s garancí hrazení až 60% mzdy po dobu tří měsíců za zaměstnance, kteří jsou saúdskými občany. Vláda také umožnila zaměstnavatelům po dohodě se zaměstnanci zkrátit úvazky a návazné platové ohodnocení. Zároveň také zakázala propouštění podnikům, které požívají jakoukoli vládní podporu.
I v případě uvolnění restriktivních opatření je možné očekávat obvyklý každoroční útlum aktivit v období postního měsíce ramadánu (24.4.-24.5.) završeného prázdninami k svátku Eid Al Fitr (24.5-28.5.), a dále pak prázdninami k svátku Eid Al-Adha (25.7. - 5.8.).
Vojtěch Hromek
Velvyslanectví ČR v Rijádu