english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
konference_v_bausce_2
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konference na zámku Bauska za účasti českých odborníků

Dne 23. listopadu 2012 se na zámku v Bausce uskutečnila konference na téma 450 let Kurzemského vévodství a obnova zámku Bauska. Vedle odborníků z Lotyšska, Estonska a Litvy se jí zúčastnili čeští restaurátoři Miloš Gavenda a Miloslav Hanzl. Celodenní konference byla zakončena tanečním souborem historických tanců s ukázkou dobových kostýmů z období vzniku vévodství. Na konferenci byl přítomen i velvyslanec Pavol Šepeľák, starosta města a zástupci lotyšského ministerstva školství.

Po návštěvě Bausky delegací zastupitelstva a žáků ZUŠ partnerského Náchoda v září t.r., o níž jsme informovali samostatnou zprávou, ZÚ Riga opět přijal pozvání k návštěvě tohoto města, které je dlouholetým partnerem nejen našeho úřadu, ale také České republiky. Od podepsání partnerské dohody s Náchodem je tato spolupráce čím dál aktivnější.  

Konference uspořádaná ve 450. jubilejním roce vzniku Kurzemského vévodství a poslední etapě obnovy zámku pro ředitele lotyšským muzeí přinesla zajímavé informace o historii tohoto územního celku a o zámku a jeho rekonstrukci. Zatímco odbroníci z Pobaltí referovali ve svých příspěvcích o archeologickém průzkumu a vykopávkách, administrativním a vojenském uspořádání vévodství, jeho vztahu k okolním státům, čeští restaurátoři M. Gavenda a M. Hanzl, kteří mj. vedli od roku 1997 restaurátoské práce, a díky nimž se z téměř zříceniny stala jedna z nejhezčích lotyšských památek, poskytli informaci o průzkumu a rekonstrukci kamenných prvků.     

Galerie


Konference na zámku Bauska za účasti českých odborníků