Umělecký koprojekt Volný čas – utopie na prahu všednodennosti
30.05.2011 / 11:26 | Aktualizováno: 15.12.2011 / 13:04
Dne 19. května 2011 ve výstavním sále Tvořivá dílna rižské výstavní síně Arsenáls byl lotyšskou výstavou pod názvem Duchovní praxe zahájen česko-lotyšsko-švédsko-bulharský koprojekt Volný čas – utopie na prahu všednodennosti. Vernisáže a následných workshopů se zúčastnili zástupci Národní galerie Praha, která projekt iniciovala a duchovně vede. Cílem projektu je nastínit dospívající mládeži pokusy o únik od reality, které přerostly v sociální hnutí ve zúčastněných zemí v minulém století, a jejichž myšlenky se odrazily i v tvorbě těmto hnutím duchovně spřízněných umělců.
Tento zajímavý projekt, na němž participují galerie a umělci z několika evropských zemí, je unikátní tím, že nabízí ucelený kunzhistoricko sociologický pohled na některé sociální fenomény 20. století, které se do dějin zapsaly jako společenská hnutí širšího významu, či jejichž myšlenky našly odraz také v umění. Jedná se o naplnění volného času, který jaksi kodifikuje teprve minulé století, nabízející možnosti úniku z všednodennosti. Lotyšská část, která projekt zahájila výstavou Duchovní praxe ve výstavní síni Arsenáls, složky Lotyšského národního uměleckého muzea, dokládá na dílech 7 současných lotyšských výtvarníků únik do světa východních filozofií skrze výtvarné vyjádření. Výstavy se zúčastnili z Národní galerie Praha T. Vlček, ředitel sbírky současného umění NG a kurátor projektu, S. Michajlova, kurátorka NG a koordinátora projektu, T. Pouchová, finanční manažerka projektu, a v ČR působící umělec švýcarského původu M. Divo. Zahájení výstavy byl přítomen též velvyslanec T. Pštross. T. Vlček a M. Divo mj. vystoupili s přednáškami během následných workshopů, pořádaných v následujícím týdnu.
Český příspěvek projektu se uskuteční na podzim t.r. v Praze v NG, na nějž budou pozváni, stejně jako tomu bylo v Rize, i kolegové z participujících států. Česká část projektu, jak ji nastínil ve svém úvodním projevu T. Vlček, bude věnována tématu volného času jako prostoru pro utopii. Tento fenomén bude prezentován na příkladech různých společenských hnutí 20. století, jako český tramping, ruská ruleta, německé nudistické hnutí FKK a dánské hnutí Provo. Stejně tak by v Praze měla být prezentována lotyšská výstava.
Podle našich poznatků se jedná o první projekt mezi uměleckými institucemi našich zemí. Věříme, že bude úspěšně pokračovat a navázané kontakty budou v budoucnu využity k realizaci dalších výměnných projektů, o něž mají obě strany zájem.