english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Embassy
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování z Ruské federace do Lotyšska – aktuální informace

V souvislosti s krizí na Ukrajině dochází k přerušení některých spojů letecké dopravy mezi EU a Ruskou federací. Níže najdete aktuální přehled možností vycestování z Ruské federace do Lotyšska.

MZV ČR upozorňuje, že v souvislosti s krizí na Ukrajině a následně vyhroceným vztahům mezi Ruskou federací a státy EU a NATO, může docházet k omezení činnosti zastupitelských úřadů ČR v Ruské federaci a ČR tak bude mít jen omezené možnosti poskytovat českým občanům na území Ruské federace pomoc a ochranu. MZV ČR důrazně varuje před cestami na území Ruské federace a vyzývá občany ČR k opuštění země. 

MZV ČR dále apeluje na občany ČR, kteří se v Ruské federaci zdržují nebo v zemi dlouhodobě žijí, aby se registrovali do systému DROZD.

Cesty do Lotyšska

Letecké i vlakové spojení z Ruské federace do Lotyšska bylo pozastaveno. K přepravě do Lotyšska je možno využít autobusovou nebo individuální přepravu. Pozemní přechody z Ruské federace zůstávají otevřené. Na hranicích je v posledních dnech zvýšený  provoz, probíhají zpřísněné kontroly a čekací doba se tedy může prodloužit. Překročit hranice však lze zatím bez problémů.

Pozemní hraniční přechody mezi Ruskem a Lotyšskem fungují 24/7:

  • Terehova – Buročki (hlavní tah z-do Moskvy)
  • Grebněva – Ubylinka (hlavní tah z-do Petrohradu)

Podrobné informace o situaci na hraničních přechodech lze získat na informační lince lotyšské Pohraniční stráže na tel. +371 67075616.

Informace o odbavených osobních (i nákladních) automobilech a odhady čekacích dob na hranicích lze z pohledu z lotyšské strany sledovat i on-line na stránkách lotyšské Státní daňové služby (Valsts ieņēmumu dienests – stránka v angličtině)

Pro autobusovou přepravu z Moskvy do Rigy lze využít např. společnost ECOLINES (https://ecolines.net/international/en)

Podmínky vstupu do země: 

Ke vstupu do Lotyšska pro občany EU stačí platný cestovní pas.

Rodinní příslušníci občanů EU, kteří potřebují vízum k dosažení cílové země v Evropě, musí požádat o vízum na velvyslanectví nebo konzulátu cílové země. 
Výjimečně příslušníci pohraniční stráže na hraničních přechodech udělují víza rodinným příslušníkům občanů EU, kteří vízum nemají. Stále však doporučujeme požádat o vízum předem, protože ruská pohraniční stráž nemusí umožnit osobám opustit Rusko bez schengenského nebo dlouhodobého víza.

Státní příslušníci třetích zemí a jejich rodinní příslušníci, kteří potřebují vízum k průjezdu přes Lotyšsko do své domovské země, musí požádat o vízum na lotyšském velvyslanectví nebo konzulátu.

Podmínky cestování s domácím mazlíčkem viz Movement of Pet Animals | Valsts ieņēmumu dienests (vid.gov.lv)

COVID-19

K 1. 3. 2022 se podstatně uvolnila omezení pro příjezdy do Lotyšska, tzn. není nutno vyplňovat příjezdový formulář, byl zrušen tzv. "semafor" zemí, a pokud je osoba držitelem platného EU DCC (o očkování vakcínou uznanou EMA nebo prodělání nemoci), nemusí kromě QR kódu předkládat žádné jiné dokumenty. Ani testované osoby (tzn. ti bez EU DCC) nemusí do samoizolace po příjezdu – stačí jim provést jen jeden test před cestou. Více o podmínkách cestování do Lotyšska v našem článku zde.