česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Vysílání pracovníků tématem Rady EPSCO

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaela Marksová zastupovala ČR na zasedání Rady EU pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (Rada EPSCO), která se uskutečnila 15. června 2017 v Lucemburku. Mezi hlavní témata  jednání ministrů práce a sociálních věcí patřily Evropský pilíř sociálních práv a směrnice o vysílání pracovníků.
 

Vláda podporuje navržené principy Evropského pilíře sociálních práv jako východisek pro sociální politiku Evropské unie a jejích členských států v období příštích deseti let.  Nyní je třeba shodnout se na obsahu a budoucím provádění principů v praxi. Pilíř je primárně určen pro země eurozóny a v tomto ohledu má vláda určité obavy z dalšího rozdělování EU.

„Hospodářská a sociální konvergence směrem ke společným cílům je snahou všech členských států, bez ohledu na měnu, kterou používáme. Proto by se tato iniciativa měla týkat všech členských států, jinak by se prohloubilo rozdělení EU“ uvedla ministryně Michaela Marksová.

Vláda vítá i dohodu na revizi směrnice o ochraně zaměstnanců před riziky spojenými s působením karcinogenů a mutagenů při práci.

Naopak dosud nebyla nalezena shoda u revize směrnice o vysílání pracovníků v rámci poskytování služeb, revize nařízení o koordinaci systémů sociálního zabezpečení nebo u návrhu tzv. evropského aktu přístupnosti. ČR patří mezi země, které  upozorňují  na  dopady revize směrnice o vysílání pracovníků na zaměstnanost v  podnicích, které budou vysílat své pracovníky k výkonu práce do zahraniční, zejména v malých a středních podnicích v sektoru dopravy. Klademe důraz na nalezení vyváženého řešení, které umožní dostatečnou sociálních ochranu vysílaných pracovníků a zároveň nebude vytvářet překážky na vnitřním trhu. Současnému  maltskému předsednictví se nepodařilo nalézt takový kompromis, který by dostatečně zohlednil pozice, požadavky či obavy většiny států.

Česká republika obecně podporuje změny, které obsahuje návrh na revizi nařízení o koordinaci systémů sociálního zabezpečení, i když k některé body návrhu se nedívá pozitivně. Dohody členských států dosud nebylo dosaženo, proto vláda uvítala, že projednávání návrhu bude pokračovat za estonského předsednictví.  Příliš rychlé přijetí návrhu bez důkladného projednání sporných otázek by mohlo vést k problémům při provádění nařízení v praxi.

Letošní doporučení Rady EU v oblasti politiky zaměstnanosti a sociální ochrany vyzývají Českou republiku ke zvýšení zaměstnanosti méně zastoupených skupin na trhu práce. S tímto doporučením se vláda ztotožňuje a postupně provádí kroky k jeho naplnění.