česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: European Union
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Prohlášení vysoké představitelky jménem EU u příležitosti Mezinárodního dne za odstranění rasové diskriminace

Brusel, 21. března 2019: Letos slavíme 50. výročí vstupu v platnost Mezinárodní úmluvy o odstranění všech forem rasové diskriminace (ICERD). Tato úmluva se ukázala být účinným nástrojem, neboť vlády jsou odpovědné vůči svým občanům i na mezinárodní scéně. Na základě této úmluvy mnoho zemí přijalo vnitrostátní právní předpisy a politiky pro prevenci a odstranění rasové diskriminace. Stejně tak je tomu i v našem případě: Evropská unie a členské státy mají zavedeny přísné právní předpisy a politiky. Navzdory tomuto pokroku je však příliš mnoho lidí obětí rasového obtěžování a nenávistných verbálních projevů, a to z důvodu své barvy pleti, etnického původu nebo náboženství. To stále platí na řadě míst po celém světě včetně EU.

U příležitosti 50. výročí vstupu úmluvy v platnost vyzýváme k její všeobecné ratifikaci a žádáme všechny země, které dosud nepřijaly individuální postupy pro podávání stížností, aby tak učinily co nejdříve. Pokrok v provádění úmluvy jde ruku v ruce s úsilím o dosažení globálních závazků v rámci Agendy pro udržitelný rozvoj 2030.


V rámci EU pokračujeme v boji proti jakýmkoli jevům nebo projevům rasové diskriminace a nenávisti a v uplatňování všech prostředků k respektování rozmanitosti. V rámci své vnější činnosti nadále s partnerskými zeměmi, se zástupci občanské společnosti, s mezinárodními organizacemi, jako je OSN, Rada Evropy a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, a s regionálními organizacemi spolupracujeme na prosazování nediskriminace, sociálního začleňování a rovnosti pro všechny a na všeobecném dodržování zákazu rasové diskriminace.


Důsledně podporujeme mechanismy OSN, které byly vytvořeny po Světové konferenci proti rasismu v roce 2001, a zůstáváme největšími dobrovolnými přispěvateli do rozpočtu Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR), který má významný mandát v boji proti rasismu a xenofobii. Na regionální úrovni s Radou Evropy spolupracujeme na začleňování Romů s cílem podporovat jejich aktivní účast na rozhodovacích procesech. I nadále také investujeme na místní úrovni, a to prostřednictvím evropského nástroje pro demokracii a lidská práva s více než 206 miliony eur, které jsou určeny pro organizace občanské společnosti, jež bojují proti diskriminaci ve všech jejích formách na celém světě.


Nedávno přijaté nové obecné zásady EU v oblasti lidských práv pro zajištění nediskriminace v rámci vnější činnosti potvrzují, že EU této otázce přikládá prioritu a že jsme odhodláni prostřednictvím svých politik směrem dovnitř i navenek zastávat vedoucí úlohu v prosazování nediskriminace. Je to politická povinnost všech institucí, ale je to především kulturní výzva, kterou můžeme zdolat pouze společně.