Neformální videokonference členů Rady pro obecné záležitosti k přípravě Evropské rady a k Evropskému akčnímu plánu pro demokracii
23.02.2021 / 18:45 | Aktualizováno: 23.02.2021 / 18:49
V úterý 23. února 2021 proběhla neformální videokonference členů Rady pro obecné záležitosti, která projednala především přípravu nadcházející Evropské rady. Rada se dále věnovala Evropskému akčnímu plánu pro demokracii, Konferenci o budoucnosti Evropy a rovněž vztahům mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím. Českou delegaci vedla velvyslankyně a stálá představitelka ČR při EU Edita Hrdá.
Ministři v úvodu zasedání prodiskutovali návrh prohlášení členů Evropské rady, které by mělo být výstupem nadcházející videokonference lídrů. To se kromě tématu Covid-19 zabývá také problematikou zdraví, obrany a bezpečnosti a jižním sousedstvím EU. „Česká republika i nadále podporuje pravidelné koordinace Evropské rady na téma Covid-19, nyní s jasným zaměřením na zajištění adekvátního zásobování vakcínami. Vítáme také silnější důraz na zabezpečení neomezeného pohybu zboží a služeb v rámci jednotného vnitřního trhu EU“, uvedla velvyslankyně Edita Hrdá.
ČR se kromě podpory koordinace v rámci EU aktivně zapojuje do debat na pracovní úrovni a vítá pravidelné zhodnocení epidemiologické situace na nejvyšší úrovni, které probíhá již od října 2020. Klíčové je v této chvíli zabezpečení většího objemu a posílení produkce vakcín, které je nezbytným předpokladem k dosažení potřebné proočkovanosti v EU do konce léta 2021. ČR podporuje také diskusi o koordinaci v oblasti omezení pohybu osob, zároveň však upozorňuje na to, že tato opatření by neměla omezit fungování jednotného trhu EU.
Ministři dále diskutovali o Evropském akčním plánu pro demokracii. Tato iniciativa Evropské komise si klade za cíl řešit aktuální výzvy evropské demokracie. Dokument „Akční plán pro evropskou demokracii“ z prosince 2020 je reakcí na vývoj posledních let, kdy se EU a její členské státy staly terčem dezinformací či útoků na integritu volebního procesu a také manipulací voličů ze strany zahraničních aktérů. Problémem bylo také zhoršení prostředí pro práci novinářů i fungování občanské společnosti. Cílem dokumentu je naznačit směr, kterým by se EU měla ubírat za účelem posílení odolnosti demokracie vůči těmto nežádoucím jevům.
Dalším tématem neformální Rady byla Konference o budoucnosti Evropy, jejímž cílem je diskuse o budoucnosti EU i o případných reformách politik i institucí EU ve střednědobém a dlouhodobém horizontu. Jedná se o společný návrh Evropské komise a Evropského parlamentu ze závěru r. 2019.
Portugalské předsednictví v Radě EU informovalo ministry o diskusích s ostatními institucemi ohledně společné deklarace a o dalších krocích, které budou následovat. ČR souhlasí s tím, aby diskuse s občany proběhla na půdorysu občanských konzultací či občanských dialogů a zároveň se domnívá, že průběh celé Konference by měl být zastřešen Evropskou radou. To by v praxi znamenalo, že lídři členských států EU by měli o této otázce pravidelně debatovat a měli by také určovat směřování celého procesu.
V závěrečné části jednání, která se týkala aktuálního stavu partnerství mezi EU a Spojeným královstvím, proběhla debata ministrů za účasti hlavního vyjednavače EU Michela Barniera a komisaře Maroše Šefčoviče. Česká republika již v minulosti přivítala úspěšné ukončení vyjednávání a dosažení dohody mezi oběma stranami, které poskytuje dobrý základ pro vyváženou a oboustranně výhodnou spolupráci a produktivní vztahy mezi EU a Spojeným královstvím.