
Rada FAC k Íránu, Iráku a Moldavsku
15.07.2019 / 17:58 | Aktualizováno: 16.07.2019 / 14:47
V pondělí 15. července se v Bruselu uskutečnilo zasedání Rady pro zahraniční věci (FAC). Českou delegaci vedl náměstek ministra zahraničních věcí pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální Martin Povejšil.
V úvodu jednání vystoupila vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogherini s informací k aktuálnímu vývoji v Súdánu, na Ukrajině, v Etiopii a ve Venezuele.
Diskuse o Íránu se zaměřila na aktuální vývoj v zemi a na možnosti mezinárodního společenství přispět k řešení íránské krize mírovými prostředky. Další eskalace současných sporů představuje podle EU vážné nebezpečí. Setkání ministrů bylo dobrou příležitostí ke zvážení dalších kroků v souvislosti s dohodou JCPoA (Společný komplexní akční plán), kterou ČR považuje za významný element mezinárodní bezpečnostní architektury. „Sledujeme s velkým znepokojením současnou eskalaci situace v Zálivu a podporujeme veškeré úsilí a mechanismus vedoucí k uklidnění situace“, řekl k tomuto tématu v rozpravě náměstek Povejšil.
V debatě věnované Iráku ministři potvrdili platnostdosavadního přístupu EU k této zemi, především s cílem podpořit reformní úsilí irácké vlády. EU v Iráku poskytuje i nadále značnou pomoc, proto nám záleží na tom, aby reformy v zemi úspěšně pokračovaly. Česká republika působí v Iráku v rámci stabilizace a rekonstrukce země a celého regionu, a to zejména prostřednictvím nástrojůcivilní a bezpečnostní pomoci.
Ministři dále hovořili o současném vývoji ve Středoafrické republice s cílem zvýšit viditelnost a efektivitu podpory EU státním orgánům a institucím Středoafrické republiky. Česká republika je si vědoma obtížné bezpečnostní situace ve Středoafrické republice a podporuje další rozvoj země, klíčovým předpokladem však zůstává stabilizace širšího regionu.
Rada projednala také aktuální problematiku vnějších aspektů migrace z důvodu pokračujícího přílivu migrantů přes Středozemní moře. Ministři potvrdili nezbytnost koordinace aktivit v rámci vnějších aspektů migrace a pomoci zdrojovým zemím migrace s diskusí ministrů vnitra o reformě evropského migračního a azylového systému, která proběhne tento týden na jejich neformálním jednání ve Finsku.
V průběhu pracovního oběda s novým moldavským ministrem zahraničních věcí Popescem hovořili ministři zejm. o vývoji po únorových parlamentních volbách.Jednání potvrdilo unijní podporu reformnímu úsilí nové moldavské vlády. ČR podporuje prohloubení spolupráce mezi EU a Moldavskem za předpokladu plnění reformního programu moldavskou vládou. Moldavsko je i nadále prioritní zemí bilaterální rozvojové spolupráceČR, která každoročně dosahuje výše zhruba 3 milionů eur.