česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Náměstek Kříž jednal o klimatu a energetice

Dne 6. března 2015 proběhlo v Bruselu pravidelné zasedání Rady EU pro životní prostředí. Českou republiku zastupoval náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž. Ministři států osmadvacítky diskutovali  evropskou pozici na konferenci smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu, která proběhne na přelomu listopadu a prosince v Paříži. Schválili rovněž příspěvek, s nímž se EU hodlá zapojit do mezinárodního snižování emisí skleníkových plynů v rámci dohody, která by měla být letos v Paříži přijata.

 „Česká republika podpořila kompromisní návrh redukčního příspěvku EU a jejích členských států ve výši 40 % snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 v porovnání s rokem 1990. Právě takový příspěvek je od vyspělých průmyslových zemí očekáván i na základě aktuálních vědeckých poznatků,“ komentuje náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž. A pokračuje: „Z pohledu České republiky je nutné, aby budoucí mezinárodní dohoda obsahovala redukční závazky pro všechny smluvní strany. Tedy aby i ostatní hlavní producenti emisí skleníkových plynů, především země G-20, vystoupili s obdobně ambiciózními redukčními závazky. Tento krok považujeme pro dosažení připravované globální dohody o ochraně klimatu v Paříži za zcela klíčový.“

S ochranou klimatu úzce souvisí i téma Energetické unie, které bylo také na dnešním programu Rady. Evropská komise prezentovala svůj návrh strategie k vytvoření odolného energetického trhu s pomocí progresivní politiky v oblasti změny klimatu, který zveřejnila 25. února 2015. Ministři následně vedli diskuzi o potenciálu nízkouhlíkových řešení a jejich příspěvku k vybudování Energetické unie.

Ministři dále zhodnotili dosavadní průběh mezinárodních jednání k přípravě Summitu OSN k agendě globálního rozvoje po roce 2015, který proběhne v září 2015 v New Yorku. Summit by měl završit proces dojednávání tzv. Cílů udržitelného rozvoje.

V návaznosti na probíhající jednání pod Montrealským protokolem Evropská komise informovala o umožnění postupného omezování částečně fluorovaných uhlovodíků (HFC látky) na celosvětové úrovni i o způsobu jeho financování. Závěrem jednání se Rada zabývala problematikou úbytku půdy – zamezování její propustnosti a jejím zastavováním, což je závažný problém dnešní Evropy. Jak dodává náměstek Kříž: „ V České republice poslední dobou velmi řešíme úbytek půdy, zvláště zemědělské, proto otevření tohoto tématu velmi vítáme.“