česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: European Council
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Ministři zahraničí EU odsoudili zatčení Navalného, jednali také o vztazích s Japonskem

V pondělí 25. ledna 2021 v Bruselu zasedla Rada pro zahraniční věci (FAC). Českou delegaci vedla kvůli nákaze ministra zahraničí Tomáše Petříčka nemocí COVID-19 stálá představitelka ČR při EU Edita Hrdá. Rada odsoudila uvěznění ruského opozičního politika Alexeje Navalného a použití násilí o víkendových demonstracích. Ministři se však neshodli v této souvislosti na zavedení dalších sankcí vůči Rusku. Ty ČR podporuje. Ministři diskutovali také o spolupráci EU se sousedními zeměmi v otázce vakcinace, o transatlantických vztazích, o potenciálu spolupráce s Japonskem či o klimatické diplomacii. Dalšími body programu byla např. situace v Bosně a Hercegovině, Íránu, Hongkongu či ve Venezuele.

Ministři zahraničí EU jednoznačně odsoudili zatčení a uvěznění opozičního předáka Alexeje Navalného v Rusku a vyzvali k jeho okamžitému propuštění. ČR považuje jeho zatčení za politicky motivované a odsuzuje zadržení tisícovek demonstrantů během víkendových demonstrací. Další zhoršení lidskoprávní situace v Rusku omezuje prostor pro ruskou občanskou společnost, což dokládají mj. též nedávné novely ruských zákonů ke stýkání se s tzv. „foreign agents“. Za „nežádoucí“ byly kvůli nim v Rusku označeny i některé české nevládní organizace.

Převážila snaha zasadit se o okamžité propuštění Alexeje Navalného přímo v Moskvě, kam pojede Josep Borrell. Předpokládám, že pokud se to nepodaří, k debatě o sankcích se vrátíme. Evropská unie by měla využít tlak, který jí umožňuje její ekonomická síla,“ uvedl k jednání z Prahy ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. „Co se týká naší reakce, budeme chtít od pana velvyslance Zmejevského vysvětlení zadržení i násilného potlačení protestů a sdělíme mu náš postoj k celé věci,“ dodal.

Vysoký představitel EU pro zahraniční věci Josep Borrell dále zmínil potřebu zemí v sousedství EU zabezpečit základních dodávky vakcín proti Covid19. Vystupující ministři podpořili tuto unijní pomoc, upozornili však na aktuální snížení objemu dodávek ze strany producentů. Evropská komise v tomto ohledu přislíbila další tlak na zrychlení produkce.

Ministři dále neformálně hovořili s japonským ministrem zahraničí Toshimitsu Motegim. Japonsko je důležitým partnerem EU, se kterým sdílíme společné hodnoty i postoje. Pro ČR je Japonsko dlouhodobě jedním ze strategicky nejvýznamnějších partnerů. Role Japonska je nezastupitelná jak v politických otázkách v regionu, tak v těch v ekonomické a bezpečnostní oblasti. Společnou řeč nacházíme obzvláště v oblasti udržitelného rozvoje, multilateralismu či ochrany lidských práv, ale i v boji proti dezinformacím týkajícím se Covid-19.

Země EU také v debatě o nástupu nového prezidenta USA Bidena uvítaly první kroky americké administrativy. Ministři uvítali zejména návrat Spojených států k Pařížské dohodě. Nového ministra zahraničí USA chtějí přivítat již na některém z příštích jednání. Nominován je dlouholetý diplomat Antony Blinken.

V oblasti klimatické diplomacie členské státy dlouhodobě prosazují ambiciózní přístup zejm. v oblasti ochrany životního prostředí. Shodli se na tom, že je třeba usilovat o to, aby srovnatelné úsilí při snižování emisí skleníkových plynů vyvíjely všechny významné průmyslově vyspělé ekonomiky světa. „Je třeba, aby se klimatická diplomacie EU soustředila také na země skupiny G-20, které nejsou členy EU a řadí se mezi největší producenty skleníkových plynů,“ řekla k tomuto tématu velvyslankyně ČR Edita Hrdá.

Další diskuse se dotkla situace migrantů v Bosně a Hercegovině či nedávného zatýkaní prodemokratických aktivistů v Hongkongu. Ministři debatovali také o situaci v Íránu.

 

Sledujte nás také na twitteru CZECHIAinEU