česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SZ ČR při EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Ministři pro evropské záležitosti jednali o brexitu

V Bruselu letos poprvé zasedli ministři pro evropské záležitosti pouze ve formátu EU27 s cílem projednat aktuální stav procesu vystoupení Spojeného království z Evropské unie. K brexitu má dojít za 10 dní. Českou republiku zastupovala na jednání státní tajemnice pro EU paní Milena Hrdinková.

Diskuze se věnovala poslednímu vývoji, a to zejména v kontextu neúspěšného hlasování ve Spojeném království o dojednané dohodě o vystoupení z minulého týdne a současně včerejší překvapivé intervence předsedy Dolní sněmovny, zapovídající druhé hlasování o stejném balíku dokumentů.
 
Ministři diskutovali o možnostech prodloužení lhůty dle čl. 50 Smlouvy o EU, což by značilo oddálení data vystoupení Spojeného království, které je zatím stanoveno na 29. března. Shodli se zejména na tom, že je zapotřebí, aby Spojené království vyjasnilo další postup, a to před jednáním předsedů vlád a hlav států tento čtvrtek. V následujících hodinách či dnech se očekává žádost Spojeného království s detaily předmětného prodloužení. Rozhodnutí o něm bude náležet právě lídrům na Evropské radě tento týden.
 
Rada GAC se v této souvislosti věnovala také právním a politickým podmínkám pro udělení souhlasu s prodloužením se zvláštním důrazem na nadcházející květnové volby do Evropského parlamentu.
 
Státní tajemnice Milena Hrdinková uvedla: „Vývoj na straně UK je v těchto dnech nepředvídatelný. Samozřejmě lituji, že stále nebylo možné nalézt podporu dohodě v britském Parlamentu, je to ale právě UK, kdo musí nyní vyjasnit svou pozici. ČR je připravena zvážit i delší prodloužení, musí však být řádně odůvodněno a nesmí paralyzovat chod institucí EU.“
 
Ačkoliv to není preferovanou variantou pro nikoho ze zúčastněných, scénář tzv. tvrdého brexitu po 29. březnu stále není vyloučen. Hlavní vyjednavač EU Michel Barnier potvrdil, že EU je i na tuto situaci připravena, neboť se podařilo schválit řadu legislativních aktů s cílem přechodně řešit tuto akutní situaci.