česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SZ ČR při EU, Brusel
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Ministři financí jednali o koordinaci hospodářských politik, bankovním balíčku a o daňových otázkách

V úterý 13. března 2018 se v Bruselu uskutečnilo jednání Rady EU pro hospodářské a finanční záležitosti (ECOFIN). Českou delegaci vedla náměstkyně ministryně financí Lenka Dupáková. Rada vedla diskusi o koordinaci hospodářských politik, přijala směrnici týkající se správní spolupráce v oblasti daní, jejímž cílem je zamezit přeshraničním daňově-optimalizačním schématům a předcházet agresivnímu daňovému plánování, a jednalo se také o balíčku legislativních návrhů ke snižování rizik v bankovním sektoru.


Evropská komise v rámci tzv. Evropského semestru, který je nástrojem koordinace hospodářských politik v EU, představila hospodářské přehledy jednotlivých členských zemí (tzv. country reports). Tyto zprávy vydává EK v únoru či v březnu a hodnotí v nich situaci jednotlivých členů EU z hlediska fiskální konsolidace, makroekonomické nerovnováhy a pokroku v implementaci reforem. Ministři financí se v debatě zaměřili na plnění doporučení pro jednotlivé země, s důrazem na růst produktivity. V kontextu stárnutí populace a nižšího růstu pracovní síly v EU bude dle EK hospodářský růst stále více záviset na zvyšování produktivity. Rada také přijala závěry k výsledkům auditu postupu při makroekonomické nerovnováze, který provedl Evropský účetní dvůr.

Ministři projednali a schválili návrh směrnice, kterou se mění směrnice o správní spolupráci v oblasti daní, pokud jde o povinnou automatickou výměnu informací ve vztahu k přeshraničním opatřením. Návrh navazuje na doporučení OECD a jeho cílem je zamezit přeshraničním daňově-optimalizačním schématům a předcházet agresivnímu daňovému plánování. Je zaměřen na zprostředkovatele těchto „optimalizačních schémat“, jako jsou například daňoví poradci nebo advokáti, kteří budou mít nově povinnost oznámit daňová optimalizační schémata daňovým úřadům, které si je budou automaticky vyměňovat. Jedná se o významný krok k posílení transparentnosti v oblasti daní, kde se EU tímto stala lídrem v celosvětovém měřítku.

Rada ECOFIN prozatím nedosáhla shody při projednávání balíčku legislativních návrhů ke snižování rizik v bankovním sektoru, který EK předložila v listopadu 2016. Rada se nicméně shodla, že nyní je třeba pokračovat v práci na technické úrovni s cílem dosáhnout přijatelného kompromisu. Součástí balíčku jsou návrhy revize stávajících obezřetnostních regulatorních pravidel – tj. nařízení a směrnice o kapitálových požadavcích (CRD a CRR), revize směrnice o ozdravných postupech a řešení krize (BRRD) a nařízení zřizujícího jednotný mechanismus pro řešení krizí (SRMR). Návrhy na snižování rizik v bankovním sektoru jsou klíčovou součástí Bankovní unie, jejímž cílem je zajistit bezpečnost a spolehlivost bankovního sektoru v eurozóně i v celé EU. Náměstkyně Lenka Dupáková v diskusi mj. zdůraznila, že pro ČR: „je důležité zachovat dosaženou rovnováhu mezi domovskými a hostitelskými členskými státy“. Pro ČR je v tomto kontextu pozitivní zejména to, že tento názor sdílí řada dalších členských států.

Ministři dále obdrželi informaci týkající se nových návrhů legislativy v oblasti Unie kapitálových trhů, které EK vydala 7. března 2018. Rada ECOFIN rovněž připravila pozici EU pro zasedání G20 ve formátu ministrů financí a guvernérů centrálních bank, které se uskuteční ve dnech 17. – 20. března v Argentině. V rámci pracovní snídaně ministrů proběhla tradiční výměna názorů na současnou hospodářskou situaci v EU a ministři byli informováni o výsledcích včerejšího jednání euroskupiny.