
Ministr Zaorálek: Shoda na zrušení většiny běloruských sankcí
15.02.2016 / 19:25 | Aktualizováno: 16.02.2016 / 18:12
Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek vedl českou delegaci na zasedání Rady Evropské unie pro zahraniční věci (FAC), které proběhlo 15. února 2016 v Bruselu. Mezi hlavní diskusní témata Rady patřily vztahy EU s Běloruskem, aktuální situace v Moldavsku a v Sýrii. Ministr Zaorálek se na okraj jednání Rady setkal také se svým řeckým protějškem.
Ministři zahraničních věcí členských zemí EU se na svém pravidelném zasedání v Bruselu věnovali vtahům EU se zeměmi Východního partnerství zejména Běloruskem a Moldavskem. V návaznosti na pozitivní signály před a po běloruských prezidentských volbách v říjnu 2015 Česká republika podpořila rozhodnutí evropské osmadvacítky neprodloužit podstatnou část sankcí vůči Bělorusku, které byly v platnosti od roku 2011. „ČR souhlasila s předloženým návrhem právě v kontextu hodnocení posledního vývoje v Bělorusku. Dokážeme si představit rozšíření spolupráce s Běloruskem včetně spolupráce ekonomické, samozřejmě za určitých podmínek“, uvedl ministr Zaorálek. Od března 2016 tak bude o rok prodlouženo pouze zbrojní embargo EU a sankce vůči čtyřem jednotlivcům zodpovědným za doposud nevyjasněné zmizení běloruských občanů. EU bude nadále věnovat pozornost lidskoprávní oblasti, jež zůstává znepokojivá, a je připravena Bělorusku v této oblasti pomoci.
Ministři zahraničí jednali o aktuální situaci v Sýrii, kde došlo v posledních dnech k další eskalaci již téměř 5 let trvajícího vojenského konfliktu. Ministři kriticky hodnotili poslední vývoj a zdůraznili, že politické řešení nemá alternativu. Pozitivně byla přijata dohoda o přerušení bojů, ke které dospěli mezinárodní aktéři v tzv. Vídeňském formátu na okraj Mnichovské bezpečnostní konference. Dohoda má vstoupit v platnost ve čtvrtek 18.2. „Je zde určité okno příležitosti, které musíme využít pro poskytnutí humanitární pomoci i do obležených míst, kam to doposud nebylo možné“, upozornil šéf české diplomacie. "Je to také určitá zkouška Ruska, nakolik myslí svá slova o ukončení násilí a krveprolévání v Sýrii vážně, zda-li přejde od slov k činům“, doplnil ministr Zaorálek.
Dalším bodem jednání Rady FAC byla situace v Moldavsku, které prochází politickou a ekonomickou krizí. Následkem došlo k zastavení proreformního kurzu země a zpomalení implementace Asociační dohody s EU. Ministři zahraničí se shodli na nutnosti stabilizace situace v Moldavsku a zdůraznili ochotu EU podpořit nutné reformy, které povedou k rychlé implementaci Asociační dohody včetně výhod vyplývajících ze zóny volného obchodu s EU. Podmínkou je pokračování reformního procesu např. odpolitizování státních institucí, boj s korupcí, reforma veřejné správy a vláda práva. „ČR dlouhodobě podporuje další přibližování Moldavska k EU. Současně ale souhlasíme s tím, že evropská podpora musí být podmíněna pokrokem v implementaci reforem“, zdůraznil ministr Zaorálek.
Na okraj Rady FAC jednal ministr Zaorálek se svým řeckým protějškem Nikosem Kotziasem „Shodli jsme se, že česko-řecké vztahy jsou na velmi dobré úrovni“, přiblížil šéf české diplomacie. Ministr Kotzias přislíbil, že jeho odložená pracovní návštěva Prahy se uskuteční v nejbližším termínu.