česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Ministr Zaorálek: Naplnění Minských dohod je hlavním kritériem

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek vedl českou delegaci na zasedání Rady Evropské unie pro obecné záležitosti, které proběhlo 17. března 2015 v Bruselu. Ministři se věnovali především přípravě březnového summitu lídrů EU zejména projektu Energetické unie, programu Východního partnerství a diskusi o Ukrajině a Rusku.

Ministři zahraničních věcí a evropských záležitostí členských zemí EU diskutovali o klíčových tématech březnové Evropské rady, ke kterým patří projekt Energetické unie. Česká republika zde klade důraz především na posílení energetické bezpečnosti ať už cestou diversifikace zdrojů nebo přepravních tras a dokončení vnitřního trhu s energií. Evropa by neměla opomíjet téma konkurenceschopnosti a dopadu cen energií na výrobní náklady. Zodpovědnost za tzv. energetický mix tedy složení zdrojů energií má zůstat nadále na národní úrovni. „Česká republika realizovala části energetické unie již v devadesátých letech, kdy rozhodla o zvýšení bezpečnosti dodávek a nezávislosti na jednom zdroji energie. Nyní se to stává projektem EU, to ČR samozřejmě vítá a podporuje všechny klíčové elementy návrhu,“ uvedl k projektu Energetické unie ministr Zaorálek.

Na pořadu jednání Rady EU pro obecné záležitosti byla rovněž debata o aktuálním vývoji konfliktu na Ukrajině a přístupu Ruska k plnění Minských dohod. „Všichni se shodujeme v tom, že naplnění dohod z Minsku bude hlavním kritériem, podle kterého budeme posuzovat situaci na východě Ukrajiny“, přiblížil dnešní debatu český ministr zahraničí. „Obdobně silná shoda panuje v  nutnosti jednotného postoje EU, který bude na summitu lídrů potvrzen,“ doplnil ministr Zaorálek.

Ministři se v rámci příprav summitu v Rize věnovali tématu Výhodní partnerství. Cílem je zdůraznit význam projektu a poskytnout dlouhodou perspektivu zúčastněným zemím včetně možnosti vytvoření společného ekonomického prostoru. „Země Východního partnerství by měly nadále mít možnost evropské perspektivy. Zároveň by měl platit individuální přístup na základě představ jednotlivých zemí o formách spolupráce s EU,“ uvedl šéf české diplomacie.