česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SZEU Brusel
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Ministr Pilný jednal v Bruselu o reverse charge

Ministr financí Ivan Pilný zastupoval ČR na jednání Rady EU pro hospodářské a finanční záležitosti (ECOFIN), které se uskutečnilo 11. července 2017 v Bruselu. Na okraj jednání Rady proběhla dvoustranná schůzka s francouzským ministrem financí věnovaná sporným daňovým otázkám. Mezi témata Rady ECOFIN patřily návrhy automatické výměny informací o optimalizačních daňových schématech, Unie kapitálových trhů a řešení úvěrů v selhání.

Na okraj Rady ECOFIN iniciovala ČR jednání s Francií ke sporným otázkám v oblasti daní. „Velmi oceňuji dnešní jednání s francouzským ministrem financí Brunem Le Maire a možnost diskutovat o klíčovém návrhu pro ČR tedy mechanismu přenesení daňové povinnosti v oblasti DPH“, uvedl ministr Pilný. „Francie je dnes v podstatě jedinou zemí v EU, která rozporuje zavedení této časově omezené výjimky z důvodu právních problémů,“ přiblížil ministr Pilný. „Shodli jsme na nutnosti pokračovat v jednání a nalezení řešení“, zdůraznil český ministr financí. Oba ministři diskutovali rovněž otázky spojené s francouzskými návrhy na budoucnost Eurozóny.

Na prvním jednání ministrů financí členských států Evropské unie pod taktovkou estonského předsednictví Rady představila Evropská komise návrh novely směrnice o automatické výměně informací v oblasti daní, která se týká povinnosti oznamovat používání praktik agresivního daňového plánování. Cílem návrhu je zavést pravidla pro transparentní chování odborníků v daňové oblasti například daňových poradců, účetních, bank nebo právníků, kteří svým klientům navrhují a doporučují strategie daňového plánování. Návrh novely reaguje na globální standardy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) proti erozi základu daně a přesouvání zisků, tzv. BEPS (Base Erosion and Profit Shifting) a aféru "Panama Papers".

V návaznosti na červnové jednání Rady ECOFIN, kde byla prezentována podrobná zpráva analyzující situaci tzv. úvěrů v selhání (non-performing loans), ministři přijali závěry Rady v podobě Akčního plánu pro řešení úvěrů v selhání. Akční plán obsahuje konkrétní kroky jak se vypořádat s nesplácenými úvěry, které v různé míře zatěžují bankovní sektor řady zemí EU. „Pro Česko to není aktuální problém“, zdůraznil ministr Pilný. „Úroveň úvěrů v selhání je v ČR daleko před hranicí rizika a jejich podíl navíc klesá,“ doplnil ministr Pilný.

Rada ECOFIN rovněž přijala závěry Rady ke Zprávě o hodnocení dosavadního pokroku při vytváření Unie kapitálových trhů, ze kterého vyplývá, že v průběhu necelých dvou let byly splněny dvě třetiny všech plánovaných opatření. Zpráva rovněž stanovuje nové priority, mezi které patří např. využití potenciálu finančních technologií či financování udržitelných investic.