česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Ministr Mládek na zasedání Rady pro telekomunikace

Ministr průmyslu a obchodu ČR Jan Mládek v rámci politické diskuse Rady EU pro telekomunikace 26. května 2016 konstatoval, že prioritou je zejména to, aby se v rámci přezkumu neměnily hlavní zásady stávajícího regulačního rámce. Koncept významné tržní síly se osvědčil, a to právě v rukou národních regulátorů, kteří nejlépe znají tržní situaci ve svých členských státech.
 

Přezkum regulačního rámce je jednou z klíčových iniciativ Strategie EU pro jednotný digitální trh, jehož cílem je zajištění podmínek pro rozvoj digitálních sítí a služeb. Rámec byl naposledy komplexně revidován v roce 2009, kdy se podařilo pravidla pro telekomunikační odvětví nastavit tak, že došlo k větší konkurenceschopnosti trhů, snížení cen a zlepšení kvality služeb pro spotřebitele i podniky. Od té doby odvětví elektronických komunikací prošlo významným technologickým i ekonomickým vývojem. Proto je třeba lépe reflektovat současnou situaci a rychlý vývoj odvětví. „Česká republika obecně podporuje důsledné analyzování dopadů regulace na tržní prostředí, a to u veškerých legislativních návrhů“, konstatoval ministr. Účelem regulace má být zejména podpora rozvoje konkurence a ochrana zákazníka. Primární je předvídatelnost regulace, jasně a srozumitelně daná práva a povinnosti podnikatelů i národních regulátorů. Regulační opatření sama nemohou vynutit investice, spíše je nutné regulaci nastavovat tak, aby plnila veřejný zájem a zároveň investicím nebránila.

Dalším bodem jednání bylo rádiové spektrum, během kterého ministři přijali obecný přístup k návrhu rozhodnutí o využívání kmitočtového pásma 470 – 790 MHz v Unii a tím jasně deklarovali, že je Rada připravena na zahájení vyjednávání s Evropským parlamentem. Nizozemské předsednictví rovněž informovalo o úspěšném ukončení projednávání návrhu směrnice o přístupnosti webových stránek subjektů veřejného sektoru s Evropským parlamentem a o schvalovacím procesu směrnice o bezpečnosti sítí a informací.

Na jednání navazoval společný pracovní oběd ministrů odpovědných za telekomunikace a  konkurenceschopnost věnovaný diskuzi ke strategii jednotného digitálního trhu. Ze strany místopředsedy EK Andruse Ansipa zazněla rovněž prezentace aktuálně zveřejněných legislativních návrhů EK k elektronickému obchodu a sdělení k online platformám. Pan ministr během diskuze označil princip lepší regulace, „digital by default“, „once-only“, stejně jako vytváření legislativy, která bude dostatečně „future-proof“, tedy odolná vůči změnám způsobeným technologickým vývojem, za základní faktory, které by se měly odrážet v návrzích iniciativ na úrovni EU.

Pan ministr rovněž jasně deklaroval svůj zájem na ambiciózním a rychlém pokroku při vytváření skutečně fungujícího jednotného digitálního trhu připojením svého podpisu ke společnému dopisu čtrnácti členských států, který byl zaslán nizozemskému předsednictví před samotným konáním Rady.