
Ministr Lipavský na Radě pro zahraniční záležitosti v Bruselu vyzval k přípravě dalších sankcí proti Rusku
22.03.2022 / 09:32 | Aktualizováno: 22.03.2022 / 13:37
Ministři zahraničních věcí EU se v pondělí 21. 3. 2022 sešli v Bruselu k pravidelnému zasedání Rady pro zahraniční záležitosti. Jednání zahájila diskuse k ruské agresi proti Ukrajině. Tato válka představuje hrozbu pro evropskou bezpečnost. Ministr Jan Lipavský potvrdil pevnou českou pozici.
Česko podporuje rozsáhlé ekonomické a politické sankce proti Rusku a vyzývá k přípravě pátého sankčního balíčku. Lipavský zdůraznil, že je potřeba pokračovat v dodávkách humanitární i vojenské pomoci Ukrajině. Česko také plně podporuje kandidaturu Ukrajiny do Evropské unie. Ministr Lipavský apeloval na to, aby byl Putinův režim v této situaci naprosto izolován v mezinárodních organizacích a fórech.
Rada se zabývala také aktuálním vývojem v Mali. Podle Česka je třeba vyvíjet tlak mezinárodního společenství na malijskou vládu, aby plnila své závazky. Je zároveň nutné udržovat dialog a otevřené komunikační kanály. Česko v diskusi o dalším působení v Sahelu podporovalo zachování vojenské přítomnosti a rychlé rozhodnutí o adaptaci výcvikové mise EUTM.
Dalším tématem jednání byla aktuální situace v Severní Makedonii. Česko plně podporuje okamžité zahájení přístupových rozhovorů se Severní Makedonií i s Albánií. Je zřejmé, že přístup EU k západnímu Balkánu a rozšíření musí být i s ohledem na ruskou invazi na Ukrajinu strategičtější.
V diskusi s moldavským ministrem zahraničí Lipavský zdůraznil, že je Česko hluboce znepokojeno dopady ruské agrese i na Moldavsko. Země má stejně jako Ukrajina právo na kandidaturu do EU.
Na společném jednání ministrů zahraničí a ministrů obrany EU sedmadvacítka schválila Strategický kompas. Ten definuje strategickou vizi EU v oblasti bezpečnosti a obrany na dalších 5-10 let. Ruský akt agrese vážně poškozuje všechny dosavadní principy evropské bezpečnostní architektury. EU musí více investovat do své bezpečnosti a obrany, jakož i do své odolnosti. Česko považuje za důležité, že Strategický kompas zdůrazňuje klíčový význam spolupráce mezi EU a NATO a strategické partnerství s USA.
Sledujte nás také na twitteru @CZECHIAinEU