česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Energetická bezpečnost v projektu Energetické unie

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc zastupoval Českou republiku na zasedání Rady pro energetiku v Lucemburku. Mezi hlavní témata jednání patřily Evropská strategie energetické bezpečnosti a kroky k realizaci Energetické unie.
 

Dne 8. června 2015 proběhlo v Lucemburku zasedání Rady pro energetiku, které bylo další příležitostí k výměně názorů na implementaci Evropské strategie energetické bezpečnosti, která je nedílnou součástí Energetické unie. Debata se soustředila především na konkrétní kroky a opatření, které by měly následovat po zátěžových testech bezpečnosti plynových dodávek z loňského roku, a přijetí závěrů Evropské rady k tomuto tématu v březnu.

V zastoupení ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka vedl českou delegaci náměstek ministra pro energetiku Pavel Šolc. Debata směřovala především k nutnosti důsledné implementace legislativního rámce pro bezpečnost dodávek zemního plynu a elektrické energie a posílení solidarity mezi členskými státy skrze mechanismy regionální spolupráce. Rovněž byla zdůrazněna nutnost mluvit „jedním hlasem“ ve vztahu ke třetím zemím. „Fungující a propojený vnitřní trh s energií bez tržních distorzí je opatřením s největším potenciálem efektivního zlepšení bezpečnosti dodávek“ uvedl náměstek Šolc. Tuto prioritu naplňuje ČR skrze regionální spolupráci, a to jak v rámci Skupiny tzv. elektrických sousedů, tak Visegrádské skupiny. „Energetická unie musí být postavena na solidaritě, spolupráci a výměně informací mezi členskými státy na regionální i celoevropské úrovni“, zdůraznil v diskusi náměstek pro energetiku Pavel Šolc.

Na okraj jednání Rady podepsalo 11 členských států, včetně České republiky, společně se Švýcarskem a Norskem text společného prohlášení k regionální spolupráci v oblasti bezpečnosti dodávek elektrické energie. Podle náměstka Šolce deklarace odráží: „strategický posun v kvalitě vzájemné spolupráce s Německem a ostatními státy na budoucí podobě trhu s elektrickou energií“.

Na zasedání Rady v bodech Různé informovala česká delegace o výsledcích 10. plenárního zasedání Evropského jaderného fóra (ENEF), které se uskutečnilo v Praze ve dnech 26. - 27. května. „Jaderná energetika sehraje nezastupitelnou roli v zajištění bezpečnosti dodávek a naplnění dekarbonizačních cílů klimaticko-energetického balíčku do roku 2030“, upozornil náměstek Šolc. Za významnou rovněž označil roli EU jako světového lídra v oblasti jaderné bezpečnosti. Náměstek Šolc uvítal také širší účast neziskových organizací na zasedání. Další zasedání ENEF se uskuteční příští rok v Bratislavě.