Stálé zastoupení přispělo klíčové debatě o kvalitě a původu potravin
06.05.2010 / 23:36
Úspěšný seminář na jedno z horkých témat evropského zemědělství se konal pod záštitou velvyslankyně Mileny Vicenové.
Další z řady úspěšných seminářů na aktuální témata evropské legislativy se uskutečnil ve středu 5. května 2010. Hlavním cílem těchto aktivit Stálého zastoupení ČR při EU je zvýšit zájem a pozornost všech aktérů i veřejnosti o tvorbu evropské legislativy a přispívat k rozvíjení dialogu v období, kdy příprava bruselských návrhů vrcholí.
Za účasti 70 delegátů si své názory a postoje tentokrát k aktuálnímu tématu budoucího nastavení Politiky kvality zemědělských a potravinářských produktů EU vyměnili zástupci klíčových aktérů v této oblasti. Ucelený pohled Evropského parlamentu na úvod představil europoslanec Giancarlo Scotta, zpravodaj Výboru pro zemědělství a rozvoj venova k politice jakosti zemědělských produktů. Za Evropskou komisi přijala pozvání Maria Angeles Benitez Salas, ředitelka Sekce H Generálního ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova, která má zásadní část budoucích legislativních úprav na starosti.
V prvním diskusním bloku, který byl věnován kategoriím evropského systému jakosti, se diskuse zaměřila především na zeměpisná označení. V rámci debaty vystoupili Paulo Gouveia z Evropské asociace sdružující zemědělskou prvovýrobu (Copa-Cogeca), David Thual, zastupující Mezinárodní organizaci producentů výrobků se zeměpisným označením, Susanne Langguth z Evropské asociace potravinářského průmyslu a Catherine Rogy z Ministerstva zemědělství, potravinářství a rybářství Francie.
Své zájmy v diskusi s nimi a za přítomnosti zástupců Evropské komise důrazně prosazovali zástupci jednotlivých profesních a zájmových organizací, mimo jiné Antje Kolling zastupující Asociaci ekologického zemědělství a Jean-Paul Angers ze Sdružení evropských vinařských regionů. Zájmy českých potravinářů důrazně obhajoval Miroslav Koberna z Potravinářské komory České republiky.
Ve druhém bloku své příspěvky k velmi aktuálnímu tématu označování místa původu a místa produkce přednesli Robert Remy reprezentující Evropské sdružení spotřebitelských svazů, Helene Simonin-Rosenheimer, zástupkyně Evropské asociace mlékárenského průmyslu, a Marie Louise Flach de Neergaard z Potravinářské a veterinární správy Dánska.
Seminář úzce navázal na ministerskou konferenci konanou během českého předsednictví v Radě EU v roce 2009 v Praze. Přinesl řadu cenných poznatků o vývoji názorů stran jednotlivých aktérů směřování budoucnosti politiky kvality.
Účastníci si v obecné rovině opět potvrdili, že kvalita je klíčem pro dlouhodobou konkurenceschopnost zemědělství a potravinářské výroby v EU. Existující systémy ochrany kvality sice podle nich v řadě oblastí plní svůj účel, ale je třeba je zpřehlednit, zjednodušit a zatraktivnit, a to jak pro jejich uživatele, tak pro spotřebitele. Často zazněl i významný poukaz na výhody společného evropského přístupu k účinnějšímu prosazování zájmů vůči třetím zemím, zejména ve vztahu k zeměpisným označením, a na hledání způsobů odlišení původu unijní a mimounijní produkce.
Zástupci Evropské komise potvrdili, že jejím záměrem je dokončit hodnocení přístupů k revizi politiky kvality v průběhu léta a přijít s případnými konkrétními návrhy na úpravu legislativní i nelegislativní povahy do konce tohoto roku.
Prezentace účastníků:
- Giancarlo Scotta – Evropský parlament (pdf , 10 MB)
- Paulo Gouveia – Copa-Cogeca (pdf, 200 kB)
- David Thual – Origin-GI (pdf, 50kB)
- Susanne Langguth – CIAA (pdf, 300 kB)
- Catherine Rogy – Ministerstvo zemědělství, potravinářství a rybářství Francie (pdf , 145 kB)
- Robert Remy – BEUC (pdf, 120 kB)
- Helene Simonin-Rosenheimer – EDA (pdf, 250 kB)
- Marie Louise Flach de Neergaard – Potravinářská a veterinární správa Dánska (pdf, 345 kB)
Další informace:
- Pozvánka na seminář
- Program a seznam vystupujících (pdf, 93 kB)
Foto: Stálé zastoupení ČR při EU