![na_celou_sirku](/public/a6/ce/40/3109497_2046543_snidani_SNEs_s_velvyslanci_Brusel_15._listopadu_2018.jpg)
Setkání českých národních expertů v Bruselu s velvyslanci Stálého zastoupení
15.11.2018 / 14:58 | Aktualizováno: 15.11.2018 / 15:04
Ve čtvrtek 15. listopadu přijali velvyslanci Stálého zastoupení 24 kolegů z české státní správy, kteří působí v Bruselu jako národní experti. Národní experti přináší Evropské Unii své poznatky a zkušenosti s otázkami, které spadají do jejich odbornosti. Jejich pracovní zkušenosti v evropských strukturách jsou zároveň důležitou součástí profesního rozvoje a po všech stránkách neocenitelnou zkušeností. Zpět do České republiky přinášejí cenné zkušenosti a vědomosti o fungování EU a zdatně pomáhají např. s implementací evropské legislativy.
V rámci Strategie podpory Čechů v institucích EU jsou dočasně vysíláni národní experti do jednotlivých institucí EU, převážně do Evropské komise. Několik českých expertů působí také v mezinárodních organizacích, agenturách a v Evropské službě pro vnější činnost, včetně jejích delegací ve třetích zemích a při mezinárodních organizacích. Jednou z priorit platné strategie je počet národních expertů navýšit, i s ohledem na nadcházející české předsednictví v Radě Evropské Unie v roce 2022. To je považováno za velmi prestižní záležitost a může významně ovlivnit image ČR. Budování kontaktů a výborná znalost problematiky jednotlivých agend bude rozhodovat o tom, zda bude naše předsednictví úspěšné.
Ranního setkání s velvyslanci Stálého zastoupení se zúčastnili experti z Ministerstva financí, vnitra, spravedlnosti, práce a sociálních věcí, školství, mládeže a tělovýchovy, životního prostředí, obrany, zahraničních věcí, a dále také odborní pracovníci Úřadu vlády, Generálního ředitelství cel a Policejního prezidia. Z akademické sféry je vyslaných českých expertů zatím velmi málo, ačkoli evropské struktury nabízejí široké možnosti.
Při setkání panovala vzájemná shoda na tom, že vyslaní národní experti mohou pomoci získanými zkušenostmi nejen ČR, ale mohou být přínosem či inspirací i v konkrétních agendách EU. Důležitou součástí působení národních expertů, který byl zmíněn zástupkyní Ministerstva životního prostředí, je každodenní šíření názorů či pohledů na nejrůznější problematiky.
Věděli jste,
co musí vyslaní národní experti (seconded national experts, dále jen „SNEs“) splňovat?
Musí být před vysláním zaměstnáni u vysílající organizace minimálně 12 měsíců a musí jejími zaměstnanci zůstat i po dobu svého působení v instituci EU. Pro kvalifikaci na pozici SNEs musí kandidáti splňovat také požadavek minimálně tříleté praxe na příslušné úrovni, a musí rovněž prokázat důkladnou znalost jednoho jazyka Společenství a dostatečnou znalost jiného jazyka Společenství v rozsahu nutném pro výkon daných povinností.
že veškeré práva a povinnosti SNEs jsou uvedena v rozhodnutí Evropské komise C (2008) 6866 z 12. 11. 2008 ?