
Debata o Energetické unii, Rusku a Ukrajině
04.03.2015 / 11:56 | Aktualizováno: 25.03.2015 / 18:29
V úterý 3. března 2015 uspořádalo Stálé zastoupení České republiky při Evropské unii pracovní setkání s českými poslanci Evropského parlamentu. Hovořilo se o zejména tématech nadcházející březnové Evropské rady.
Debata poslanců s diplomaty byla tentokrát vedena především o projektu k Energetické unii a o bezpečnostní situaci na Ukrajině, tedy o hlavních bodech jednání březnové Evropské rady, které se uskuteční ve dnech 19. – 20. 3. 2015.
Stálý představitel ČR při EU velvyslanec Martin Povejšil na úvod shrnul četné výzvy, na které Energetická unie reaguje: riziko přerušení dodávek energií v souvislosti s konfliktem na Ukrajině, nedostatečný pokrok ve vytváření vnitřního trhu s energiemi nebo na říjnové Evropské radě odsouhlasené klimaticko-energetické cíle do roku 2030. Dodal, že hlavní prvky Energetické unie – bezpečnost dodávek a vnitřní energetický trh - jsou oblastmi, ve kterých je ČR dlouhodobě aktivní a o jejichž naplnění se zasazuje již od svého předsednictví v Radě EU v roce 2009. Úkolem pro ČR na tomto poli zůstává především hájit suverenitu volby energetického mixu členskými státy a akcentovat roli jaderné energie v dekarbonizaci evropské energetiky.
Během pracovního setkání byla rovněž diskutována budoucnost a dopady sankčních režimů EU vůči Ruské federaci ve světle probíhajících konzultací, které před březnovou Evropskou radou vede její předseda Donald Tusk se členskými státy EU. V rámci debaty zaznělo, že zpětný dopad sankcí na země EU je téměř neměřitelný včetně ČR, zatímco ruská ekonomika se potýká se značnými problémy. Sankce EU jsou tedy jednoznačně účinné.
Pozvání velvyslance Povejšila přijalo jedenáct zvolených českých zástupců v Evropském parlamentu zastupujících 4 politické frakce. Pracovní setkání s českými europoslanci je součástí pravidelného dialogu Stálého zastoupení s volenými českými zástupci v EP.