
Zpracování důlního odpadu - mezinárodní kongres v Marrákeši (11. - 13. duben 2016)
26.02.2016 / 12:44 | Aktualizováno: 24.08.2016 / 16:40
Druhý ročník mezinárodního kongresu zaměřeného na zpracování odpadu vznikajícího při vytěžování dolů proběhne v Marrákeši mezi 11. a 13. dubnem 2016. Podtitulem letošní konference je tzv. Udržitelná těžba: dopady na životní prostředí a lidské zdraví. Zvláštní diskusní panel bude mj. věnován novým trendům v oblasti těžby v návaznosti na bezpečnost horníků, dále problematice čistých vodních zdrojů a jejich nenarušení či následné povrchové i podpovrchové úpravě bývalých těžebních lokalit – včetně jejich zabezpečení proti hrozícím sesuvům apod. Na připravované marrákešské konferenci vystoupí více než 120 expertů z celého světa, organizuje jej marrákešská univerzita Cadi Ayyad společně s kanadskou l´Université du Québec a Centrem pro rozvoj regionu Tensift (spadající pod samostatný správní celek Marrákeš-Tensift-El Haouz).
Aktuálně se toto téma, dle rabatského Urbanistického institutu, bezprostředně dotýká 200 tun tzv. bezpečného vytěženého materiálu a 1 tuny „rizikového“ hliníku (pozn. k úniku kapalného odpadu dochází při důlní těžbě, silně kyselé důlní vody zvětšují migraci hliníku v půdě).
Marocký sektor důlní těžby zaznamenává „boom“ zhruba od roku 2008; nový důlní zákon byl přijat 4. února 2015, do konce roku 2016 jej čeká novelizace, která se dotkne především problematiky spojené s ochranou přírody a životního prostředí. Až 90% veškeré marocké důlní těžby se dnes soustředí na fosfáty, což představuje 30% veškerého zahraničního exportu a 10% podíl na marockém HDP.
Velvyslanectví ČR v Rabatu je společně s CzechTrade Casablanca připraven poskytnout případným českým zájemcům o účast na konferenci plnou součinnost.