عربي  česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo

Rabat: Večer plný hudby a poezie

19. října se všichni, kdo zavítali do Villy des Arts v Rabatu mohli zaposlouchat do veršů marocké básnířky Fatémy Chahid a zpěvu české mezzosopranistky Barbory Martínkové-Poláškové doprovázené duem mladých kytaristů - Matějem Fremlem a Patrickem Vacíkem ze Siempre Nuevo. Hudebně poetický večer tak v sobě snoubil  prvky české i marocké kultury.  

Siempre Nuevo

Kytarové duo Siempre Nuevo bylo založeno v říjnu roku 2007 dvěma vynikajícími českými kytaristy Matějem Fremlem (*1982) a Patrickem Vacíkem (*1984). V tomto období oba studovali na Hochschule für Musik FRANZ LISZT v německém Weimaru, kde získali své první hodiny komorní hry u prof. Thomase Müller-Peringa a prof. Mathise Christopha.

V květnu 2008 duo vyhrálo svojí první mezinárodní soutěž v italské Gorizii. Od té doby jsou tito mladí umělci pravidelně zváni na nejrůznější koncerty a festivaly, a to jak v Čechách, tak i v Německu, Itálii, Polsku a na Slovensku. Důležitým mezníkem v kariéře tohoto souboru se stalo pozvání na Mezniárodní hudební veletrh v Shanghaii 2010. Následovala řada koncertů a mistrovských kurzů v dalších čínských městech (Qingdao, Suzhou, Xuzhou, Guangzhou).

Od roku 2012 spolupracuje duo Siempre Nuevo s českou mezzosopranistkou Barborou Poláškovou. V rámci tohoto projektu vznikly a dále vznikají zajímavé transkripce pro obsazení dvou kytar a zpěvu. Již po prvních několika koncertech byly ohlasy obecenstva velmi kladné, což potvrzuje i řada dalších poptávek po tomto spojení dvou kytar a zpěvu.

Siempre Nuevo interpretuje jak originální skladby pro kytarová dua, tak i různé transkripce - vlastní či jiných autorů. Jeho repertoár obsahuje rovněž starou i moderní hudbu, od baroka až po soudobé skladatele. Při snaze o dobovou interpretaci využívá historických nástrojů, čímž dodává skladbám z oblasti staré, hlavně však romantické hudby nečekaně autentický a zajímavý zvuk. Tato všestranost a navíc velmi svěží a výrazná interpretace byly mnohokrát kladně oceněny jak publikem, tak i hudebními kritiky:

Mezzosopranistka Barbora Martínková-Polášková

Mezzosopranistka Barbora Martínková-Polášková patří mezi nejvýraznější talenty mladé pěvecké generace. Hudební vzdělání získala na konzervatoři v Praze a v Plzni a na řadě mistrovských kurzů doma i v zahraničí. Své vzdělání si doplnila i úspěšným studiem jazyků na Univerzitě Karlově. Disponuje zcela přirozeným, nicméně technicky skvěle zvládnutým hlasem, který udivuje posluchače svoji osobitou barvou a mimořádným rozsahem. Díky své výjimečné muzikalitě a výrazové flexibilitě je schopna interpretovat neobyčejně široký repertoár, který sahá od hudby vrcholné renesance až po hudbu zcela současnou. Vyniká v emocionálně vypjatých operních áriích, ale zároveň je schopna se velice přesvědčivě ujmout i intimních komorních písňových cyklů. Vystupuje pravidelně po celé republice, jako sólistka absolvovala turné po Brazílii, Japonsku, Thajsku, Izraeli, Francii a Německu, spolupracuje s předními světovými a českými dirigenty (A.Scarano, O.Vänskä, Z.Mácal, V.Válek, P.Altrichter, Ch.Olivieri-Munroe, S.Vavřínek, J.Talich, aj.) a orchestry (Sao Paulo Symphony Orchestra, Thailand Philharmonic Orchestra, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Pražská komorní filharmonie, Fihlarmonie Brno, Moravská filharmonie Olomouc, Severočeská filharmonie Teplice, Filharmonie B.Martinů či Jihočeská komorní filharmonie).

V roce 2009 jí vyšly dva kompaktní disky s operními áriemi 19. a 20. století a s hudbou současného skladatele Zdeňka Zahradníka. Významnou nahrávkou v její diskografii je záznam prestižního koncertu z ledna 2011 s písněmi Almy Mahlerové pod vedením dirigenta Zdeňka Mácala a za doprovodu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. 

V červnu 2010 Barbora Martínková-Polášková úspěšně debutovala jako Carmen v Moravském divadle Olomouc, kde v současné době působí jako sólistka opery a operety. Zároveň vystupuje jako host v Národním divadle Moravskoslezském, v Divadle J. K. Tyla v Plzni, v Severočeském divadle Ústí nad Labem, v Divadle F. X. Šaldy v Liberci a v Hudebním divadle v Karlíně.

V listopadu 2011 vystoupila na koncertě se sopranistkou Metropolitní opery Sondrou Radvanovsky. V témže roce se představila jako Carmen v Národním divadle v Praze na festivalu Opera 2011.

 

Básnířka Fatéma Chahid

Fatéma Chahid (narozena v Taroudantu) je spisovatelka, básnířka, odbornice na komunikaci a jedna z nejvýraznějších ženských postav v oblasti umění a kultury v Maroku. V současné době také předsedá Marocké asociaci solidarity a rozvoje (AMSED), která se snaží o společensko-ekonomický rozvoj prostřednictvím programů zaměřených na nejchudší vrstvy obyvatelstva. Fatéma Chaid žije a pracuje v Casablance.

V minulém roce vystoupila na Festivalu spisovatelů Praha, kde byla představena slovy: Ponořit se do poezie Fatémy Chahid znamená pochopit minulost i současnost berberské kultury.

Jako první žena v Maroku prolomila bariéru konvencí a ukázala ženám právo veřejně se prezentovat. Ještě dnes vzpomíná na své první umělecké vystoupení, byla totiž první básnířkou v Maroku, jež tak učinila. 

Pochází z Taroudantu. Ačkoliv se živě hlásí ke svým berberským kořenům, přirozenou součástí její identity je i arabská a francouzská kultura. Poezie je pro ni okamžikem, jenž  vytrhává z obvyklých zažitých stereotypů. 

S poezií, řečeno s Oscarem Wilde, se dá vznést velmi vysoko, až k luně. Ale slovy jiného slavného spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho: „Ale i v případě, že se vám to nepodaří, přistanete každopádně někde mezi hvězdami,“ říká. 

Básnířku v sobě objevila už v devíti letech, jak ráda připomíná, ale stala se jí v okamžiku, kdy viděla poprvé Rabat. „Náhle jsem zůstala šokovaná: město, jež jsem viděla toho rána, přede mnou vystoupilo jako z mořské pěny,“ popisuje.

Ve své první básnické sbírce Imago (1997) oslnila svou osobitostí. V celé své tvorbě se nesnaží za každou cenu být originální, ale být uvěřitelná.

Básnířka se ráda účastní festivalů a marockého literárního dění. Spolupracuje s výtvarnými umělci, jakými jsou Mohamed Nabili, Abdallah Saddouk a Abdelkebir Rabi, s nimž se podílela na řadě publikací.

Fatéma Chahid studovala moderní literaturu a právo a své vzdělání uplatňuje rovněž v Marocké asociaci solidarity a rozvoje. (FSP 2014)

přílohy

Program 359 KB PDF (Acrobat dokument) 16. 10. 2015

Galerie


La soire musicale et poetique 19 10 2015