عربي  česky  français 

rozšířené vyhledávání

Korespondenční volba

O co jde?

Cílem korespondenční volby je umožnit českým občanům pobývajícím v zahraničí jednodušeji volit a narovnat tak nyní nerovné podmínky pro výkon jejich volebního práva. Korespondenční volba je postavena na ověřeném principu dvou obálek pro zachování zásady tajnosti volby a identifikačního lísku pro zachování osobní volby.

Češi v zahraničí budou poprvé volit korespondenčně ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2025.

Kdo může korespondenční volbu využít?

  • Korespondenční volbu budou moci využít všichni čeští občané fyzicky usídlení či dlouhodobě se zdržující v zahraničí a pobývající tam v době konání voleb, kteří budou zapsáni ve zvláštním seznamu voličů u zastupitelského úřadu a kteří o korespondenční hlasování zažádají v řádném termínu.
  •  Zápis českého občana do tohoto seznamu je podmíněn tím, že volič uvede zastupitelskému úřadu bydliště, které má v jeho konzulárním obvodu mimo území ČR. Bydlištěm není hotelový pokoj při krátkodobé letní dovolené.
  • V případě studentů dočasně žijících mimo Česko, kupříkladu na Erasmech nebo jiných několikaměsíčních pobytech, by neměla být korespondenční volba problém, pokud splní shora uvedené požadavky.
  • Naopak tato možnost volby není určena turistům, kteří se v zahraničí pohybují pouze dočasně za účelem krátkodobé dovolené.

 

Co se mění?

  • Dosud bylo možné v zahraničí volit v prezidentských volbách a ve volbách do Poslanecké sněmovny, a to osobně na velvyslanectvích a generálních konzulátech ČR.
  •  MZV odhaduje, že v zahraničí dlouhodobě pobývá přes 600 000 Čechů, reálná voličská účast v případě korespondenční volby se pro příští volby odhaduje do 80 000 osob.
  • V druhém kole prezidentských voleb 2023 bylo započteno zatím rekordní množství zahraničních hlasů, celkem 22 932. Jsou to však stále jen necelá 4 % ze všech potenciálních voličů v zahraničí. V případě slovenských občanů volí 20 % voličů v zahraničí korespondenčně.

 

Proč je dobré zavést korespondenční volbu?

  • Největší české diaspory se nacházejí ve Spojeném království, Německu, USA, Kanadě, Austrálii a Novém Zélandu. Nejen tyto země však svou rozlohou představují zásadní geografickou, finanční a časovou překážku, která znemožňuje našim spoluobčanům dostavit se osobně na český zastupitelský úřad.
  • Česko se inspiruje u svých nejbližších sousedů a ostatních evropských států. V EU funguje forma korespondenční volby ve 22 z 27 členských států EU. Například v Německu využívá korespondenční volbu téměř 30 % voličů.

 

Jaké jsou důvody pro zavedení korespondenční volby?

  • Česko zavedením korespondenční volby reaguje na nejčastější požadavek našich spoluobčanů v zahraničí. • Současná vláda si je vědoma přínosu zahraničních Čechů pro stát - zavedení korespondenčního hlasování posílí vzájemnou vazbu mezi vlastí a českou diasporou a podpoří případný pozdější návrat svých občanů zpět do Česka.
  • Korespondenční volba usnadní účast ve volbách a nabídne volební příležitost českým občanům v zahraničí, kteří se z důvodu obtížného přístupu voleb v zahraničí zatím nemohli fakticky účastnit.
  • Vládní koalice tímto krokem naplňuje konkrétní bod programového prohlášení vlády a současně svůj slib, že umožní českým občanům pobývajícím v zahraničí naplnit jedno ze základních občanských práv, právo volit.
  • Prověřený systém dvou obálek zasílaných k započtení na zastupitelský úřad dodržuje zásadu tajnosti, přímosti a svobody hlasování.
  • Důležitou součástí návrhu je i zjednodušená možnost žádosti o vydání obálek – kromě osobní žádosti či prostřednictvím další osoby s úředně ověřenou plnou mocí na zastupitelském úřadě může občan zažádat také písemně s úředně ověřeným podpisem či datovou schránkou. Od dubna 2025 bude možné o zápis do zvláštního seznamu voličů i o korespondenční způsob volby zažádat i prostřednictvím Portálu občana.
  • Zavedení korespondenční volby nepředstavuje zásadní zvýšení finančních nákladů pro stát. Hlavními položkami jsou náklady na zajištění obálek, identifikačních lístků a poštovného pro rozesílání obálek ze zastupitelských úřadů registrovaným zahraničním voličům. Ve výsledku se však jedná o výrazně nejlevnější dostupnou variantu alternativního výkonu volebního práva. Všechny ostatní zvažované varianty, například zřizování početných volebních komisí v zahraničí – které navíc podléhá souhlasu přijímajícího státu, jsou nákladnější.

Pozvánka na II. virtuální debatu ke korespondenční volbě

Virtuální debata ke korespondenční volbě

Druhá online debata ke korespondenční volbě se uskuteční ve čtvrtek 10. dubna 2025. Zaměří se na technické otázky a novou legislativu, která vstoupí v platnost začátkem dubna. Ty představí zástupci českého ministra zahraničních věcí, českého… více ►

Zápis do zvláštního seznamu voličů

Tento krok umožňuje občanovi ČR žijícímu v zahraničí zapsat se do zvláštního seznamu voličů vedeného velvyslanectvím nebo generálním konzulátem v místě dlouhodobého pobytu v zahraničí, což je nutná podmínka pro korespondenční volbu. více ►